Екоминистерството не може само да се справи с неприятните миризми от промишлеността, сочи анализ, разпореден от министър Попов

анализ, неприятни миризми

След анализ как се справят другите държави с неприятните миризми от промишлеността, работната група, създадена през октомври 2023 г. със заповед на министър Юлиян Попов, вече е готова с доклада си. Това става ясно от информация на сайта на ведомството.

Министърът разпорежда изготвянето на анализа с цел да се намери дългосрочно решение на проблема с неприятните миризми от промишлени инсталации. Поводът бяха многобройни сигнали на граждани в редица градове в страната, сред които Русе, Разград, Димитровград и Нова Загора.

В доклада до министъра е направен преглед на нормативната уредба, засягаща проблема с миризмите, както у нас, така и в други европейски държави. Анализирани са решения, както и практическия опит в страни от Европейския съюз и извън него. Сред страните, чийто опит е проучен, са Белгия, Франция, Германия, Унгария, Нидерландия, Австрия, Италия, Словакия, Ирландия и Испания.

В самата работна група, правеща анализа, бяха включени експерти както от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и неговите структури – Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) и Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), така и специалисти от Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Авторите на доклада до министър Попов посочват, че миризмите в околната среда от антропогенен произход обикновено се отделят от промишлени и селскостопански дейности, включително от пречиствателни станции за отпадъчни води, от хранително-вкусовата промишленост, от екарисажи, от земеделски дейности, от животновъдни сгради, от леярни, от нефтохимически паркове, от кланици, от компостиращи съоръжения, включително от предприятия за производство на хартия и целулоза.

Те добавят и че проблемът е комплексен и не може да бъде решен само от Министерството на околната среда и водите. Ето защо те предлагат контрола върху миризмите да се осъществява от пет министерства. Причината – според експертите и петте ведомства имат отношение към проблемите с миризмите – МОСВ, МЗ, МРРБ, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и храните. Не на последно място експертите смятат, че отговорност носят и общините и заради това и те не трябва да бъдат забравяни като потенциални контролиращи институции.

Накрая в доклада си работната група, ръководена от зам.-министъра Ренета Колева, е предложила и изменения в секторното законодателство. Предстои докладът да бъде представен и обсъден и с депутати в Народното събрание.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст