Ирак ще редуцира износа си на суров петрол до 3.3 млн. барела дневно през идните месеци, за да компенсира “свръхпроизводството” на определената му квота от ОПЕК+ през януари и февруари, обещал министърът на енергетиката на страната на 18 март. Той посочва в официално изявление, че Багдад ще изпълнява ангажимента си за доброволните намаления на добива, договорен с държавите-производителки на черно злато от ОПЕК+ и се съгласува с вторични източници да отразят ограниченията на износа в предстоящите отчети на групата.
Както е известно, ръководеният от Саудитска Арабия 22-членен алианс на ОПЕК и приятели, включващ и Русия, предприеха поредица от орязвания на производствените квоти на суров петрол от края на 2022-а, за да подкрепят пазара и най-вече цените. Нова редукция за първото тримесечие на тази година влезе в сила през януари, а в началото на март срокът на ограниченията беше удължен до края на второто тримесечие.
Черното злато получава подкрепа и от растящото геополитическо напрежение и атаките на хусите срещу корабите, преминаващи през Червено море, въпреки че натежават тревогите за икономическия растеж.
Производствената квота на Ирак е 4 млн. барела на ден, но източниците, които предоставят данни за добива на членовете на ОПЕК+, са докладвали за 4.2 млн. барела дневно, произведени от Багдад през февруари. Министерството на петрола на страната пък обяви в началото на март, че февруарския износ на черно злато е бил средно 3.43 млн. барела на ден.
Междувременно, котировките на суровия петрол достигнаха до свежи височини за последните четири месеца след като публикуваните от Китай икономически данни надхвърлиха очакванията на анализаторите, а украинските атаки с дронове срещу руски рафинерии нажежиха геополитическата обстановка.
Китайският промишлен продукт и инвестициите са нараснали по-силно от предвижданията в началото на годината, става ясно от числата, публикувани на 18 март. А рафинирането на суров петрол е достигнало рекордни количества.
В Русия украински дронове са ударили множество преработвателни заводи през уикенда, някои от които – дълбоко на руска територия. Фючърсните контракти на дизела поскъпват за трета поредна сесия.
“Тези атаки срещу руски рафинерии са добавяли по 2-3 щ. долара за барел към рисковата премия на черното злато през миналата седмица”, посочва Вандана Хари – основателка на базирания в Сингапур бутик за фундаментален анализ на енергийните пазари.
Ценовият подем е подкрепен и от производствените редукции на ОПЕК+, както и от предупреждението на Международната агенция по енергетика (МАЕ) за дефицит на петролното предлагане до края на 2024 година. В края на миналата седмица американските петролни резерви са намалели за първи път от седем седмици насам, като спад на запасите е отчетен и в централното хранилище в Къшинг, щата Оклахома.
Базовият сорт “Брент” за доставка през май надхвърли за кратко 86 щ. долара за барел в следобедните часове на 18 март след като през миналата седмица добави 4% към пазарната си оценка. Американският лек суров петрол WTI с доставка през април пък се поскъпна до 82 долара за барел.
През идните дни търговците ще получат множество гледни точки и анализи от започналата на 18 март в Хюстън световна енергийна конференция CERAWeek. Сред лекторите в първия ден на форума са главните изпълнителни директори на “Ексон мобил”, “Сауди арамко”, “Шел” и “Тотал енержи”.