„Не на перките“ обявиха хотелиери и рибари във Варна

Не на перките

„Не на перките“, „Не убивайте риболова“, „Оставка на Братоев, няма да се предадем“ са част от лозунгите, които издигнаха представители на туристическия бранш и на риболовната общност във Варна. 

Днес те излязоха на протест в морската столица и организираха автошествие от района на Двореца на културата и спорта, съобщава БНР.

Протестиращите негодуват, че няма да остане риболов в Черно море, няма да има туризъм и ресторантьорство, ако в Народното събрание приемат Законопроекта за енергия от възобновяеми източници в морските пространства. 

Те категорично се противопоставят на изграждането на офшорни вятърни централи в Черно море и посочват, че два бранша – и риболовният, и туристическият са се обединили, за да не допускат подобни паркове край Варна. Това обясни Емил Милев, председател на сдружение „Черноморски изгрев“, един от организаторите на протеста.

Той добави и че за днешния протест варненци били провокирани от кръгла маса, организирана от Центъра за изследване на демокрацията. От неправителствената организация, която от години се занимава с темата за ВЕИ в морските пространства, обаче отменили присъственото провеждане на форума. В същото време те не са предоставили линк за достъп и рибарите не могат да се включат, за да изразят мнението си. 

Емил Милев уточни, че от бранша биха подкрепили изграждането на ВЕИ, но при две условия: възобновяемите източници да бъдат изградени след 100-метровата дълбочина, с цел да не пречат на риболова, и сервитутната зона да не е широка повече от 1 миля. По думите му обаче на картата, представена от Центъра за изследване на демокрацията, става въпрос за три зони, които са разположени много близо до брега – пред Шабла разстоянието е 1 миля, пред Варна – е на 10 метра дълбочина и на 300 метра от брега.

Да подкрепят протеста във Варна бяха дошли и народните представители от „Възраждане“ Коста Стоянов и Борислав Гуцанов от „БСП за България“, които обясниха, че подкрепят исканията на рибарите и ще внесат предложения за оттегляне на проблемния законопроект.

Протестното шествие ще продължи до сградата на общината, където рибарите ще поискат среща с кмета на Варна Благомир Коцев. Те настояват и за подписване на договорите им за лодкостоянките, които се бавят от месеци. След това ще продължат към пристанище „Карантината“. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст