“Банк ъф Джъпен” приключи с 8-годишния период на отрицателни лихви

"Банк ъф Джъпен" приключи с 8-годишния период на отрицателни лихви

Японската централна банка (“Банк ъф Джъпен”) сложи край на най-агресивната в модерната история програма за парични стимули като повиши лихвите и отмени неконвенционални инструменти, но не изясни бъдещия си курс за нови лихвени увеличения. В официално изявление след приключилото на 19 март двудневно съвещание банковите парични стратези обявиха нов лихвен диапазон от 0% до 0.1% вместо досегашния минус 0.1% за краткосрочната лихва и отбелязаха, че целевите 2% годишно вече стават по-реално постижими. “Банк ъф Джъпен” отмени и сложната си програма за контрол на доходността на държавните облигации, но обеща да продължи да купува дългосрочни дългови книжа, ако се налага. Институцията прекрати и покупките на търгувани на борсата фондове.

Банкерите обещават да не затягат финансовите условия и да ги оставят нерестриктивни – ясна индикация, че първото от 17 години насам лихвено увеличение няма да натисне педала на скоростта на възходящ лихвен цикъл от сорта на наблюдаваните напоследък тенденции в Съединените щати и Европа. Но уверенията, че бъдещата им политика ще зависи от публикуваните фундаментални данни оставя на тъмно пазарните играчи по отношение на времето на следващото лихвено движение. А това предизвика срив на яронската валута над 150 йени за един щ. долар.

Председатерят на “Банк ъф Джъпен” Кадзуо Уеда заяви на пресконференцията след решението за отмяна на отрицателните лихви, че “все още има известно разстояние до достигането на 2%, ако се вземепредвид очакваното инфлационно равнище”. Уеда допълни, че “предвид съществуващата разлика централните банкери ще провеждат нормална политика като държат сметка колко важно е да поддържат гъвкави условия”. Все пак, той посочи, че по-съществени възходящи ценови рискове ще наложат ново повишение на лихвите.

Запазената цел за поддържане на по-щедра парична среда очевидно е разочаровала някои инвеститори, очаквали по-агресивна лихвена перспектива, което доведе до спад на доходността на базовите десетгодишни японски облигации успоредно с йената. В полза на лихвеното увеличение на 19 март са гласували седем членове на паричния комитет, а двама са били против, което предполага, че бъдещите повишения ще са по-далеч във времето, но в никакъв случай не трябва да се изключват като опция.

Решението на японските централни банкери обаче определено разочарова пазарните играчи и те свалиха йената от 149.29 за един щ. долар преди официалното изявление до 150.63 за един долар в 11.50 ч. българско време на 19 март. Широкият японски борсов индекс TOPIX повиши пазарната си оценка с около 1%, а NIKKEI 225 отново излезе малко над 40 хил. пункта. Отстъплението на йената може да тушира опасенията на мениджърите на някои експортни компании и на инвеститори в акции, че засилването на японската парична единица ще ореже бъдещите им печалби.

С отмяната на отрицателните лихви, въведени през 2016-а, Уеда обръща страницата на експерименталната програма за разхлабване на паричната политика точно когато задграничните му партньори по света започват да понижават лихвените проценти след агресивен възходящ лихвен цикъл. Федералният резерв няма да промени лихвите на започналото на 19 март двудневно съвещание на паричния си комитет, “Банк ъф Ингланд” се очаква да остави на най-високите от 16 години насам 5.25% базовия си лихвен процент на 21 март, а Европейската централна банка вече взе решение за лихвено въздържание на четвърто поредно заседание на 7 март. Резервната банка на Австралия пък обяви на 19 март, че целевата й лихва остава 4.35 процента.

Високите лихвени равнища и силният щатски долар държат под натиск доходността на десетгодишните японски облигации и йената. Годишната възвръщаемост на базовия японски държавен дълг се понижи до 0.725% след решението на “Банк ъф Джъпен”, противно на някои прогнози, че тя ще се повиши успоредно с лихвите и с премахването на контрола върху кривата на доходността.

Японските централни банкери вече виждат на хоризонта целевите 2% годишна инфлация след започналия цикъл на повишение на трудовите възнаграждения в страната. Най-голямата профсъюзна група Rengo обяви на 15 март, че преговорите за заплати са приключили с договореност за 5.28-процентно увеличение – най-доброто постижение от 1991-а насам. Което провокира пазарни спекулации, че подходящите условия за лихвен възход най-накрая са настъпили.

Предшественикът на Уеда – Харухико Курода – стартира през април 2013-а програмата от парични стимули “шок и ужас” с цел да постигне 2% годишна инфлация в рамките на две години. И след като не успя, свали лихвите под 0%, а впоследствие през 2016-а въведе и схемата за контрол на кривата на доходността на държавния дълг. Дългите години на паричен разгул напомпаха баланса на “Банк ъф Джъпен” до 127% от БВП на Япония – четири пъти над съотношението при Федералния резерв в Съединените щати. Но въпреки всичко инфлацията упорито не дойде.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст