Представеният от Габриел проектокабинет не е съгласуван с ПП-ДБ

Представеният от Габриел проектокабинет не е съгласуван с ПП-ДБ, Николай Денков

Проектокабинетът, който кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел представи пред президента Румен Радев, не е съгласуван с ПП-ДБ. Това стана ясно от думите на съпредседателя на ПП-ДБ Атанас Атанасов. Той допълни, че са останали изненадани от предприетото. Премиерът в оставка Николай Денков посочи, че предложеното е кабинет на ГЕРБ-СДС, а не такъв, който да е съгласуван с ПП-ДБ. “Споразумението не е съгласувано с нас”, добави още той.

По-рано днес кандидатът за премиер, излъчен от ГЕРБ-СДС – Мария Габриел, върна на президента Румен Радев изпълнен първия мандат за съставяне на кабинет. До последно се водиха преговори между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за ротацията между досегашния премиер Николай Денков и Мария Габриел. Като информацията беше, че ротацията няма да се осъществи и вървим към предсрочни избори.

“За последните девет месеца показах, че мога да отстоявам интересите на България”, каза Габриел пред Радев. И добави, че осъзнава колко голяма е отговорността пред нея страната да има стабилно правителство. “Няма да направя компромис с това водещи за мен да бъдат Конституцията, върховенството на закона и правото и най-демократичните практики – публичност и прозрачност”, изтъкна тя. По думите ѝ приоритетите на българските граждани в икономическата и социалната сфера са също толкова важни, колкото регулаторите и борбата с корупцията.

Кандидатът за премиер представи следния състав на правителството:

Министър-председател и външен министър – Мария Габриел

Заместник министър-председател по европейските въпроси – Николай Денков

Министър на финансите – Асен Василев

Министър на вътрешните работи – Калин Стоянов

Министър на регионалното развитие – Андрей Цеков

Министър на труда и социалната политика – Иванка Шалапатова

Министър на отбраната – Христо Гаджев

Министър на правосъдието – Атанас Славов

Министър на образованието – Галин Цоков

Министър на здравеопазването – Катя Панева

Министър на културата – Кръстьо Кръстев

Министър на околната среда и водите – Ивелина Василева

Министър на земеделието – Кирил Вътев

Министър на транспорта – Георги Гвоздейков

Министър на иновациите и растежа – Росен Желязков

Министър на икономиката – Богдан Богданов

Министър на енергетиката – Жечо Станков

Министър на електронното управление – Валентин Мундров

Министър на туризма – Зарица Динкова

Министър на младежта и спорта – Димитър Илиев

Радев съобщи, че още днес ще издаде указ и ще изпрати предложението за състав на кабинет в Народното събрание.

Преди ден Мария Габриел прие мандата от президента. От ГЕРБ обявиха, че преговорите с ПП-ДБ ще бъдат финализирани до 12.00 часа във вторник. А кандидатът им за министър-председател ще отиде същия ден при държавния глава с окончателното решение. Преговорите обаче се проточиха до днес следобед.

Сутринта Делян Добрев от ГЕРБ-СДС посочи, че основната причина за спора са министерските постове и най-вече отбраната. Стана ясно, че от партията на Бойко Борисов предлагат за поста Христо Гаджев, който досега бе председател на Комисията по отбраната. Исканията са той да смени настоящия военен министър в оставка Тодор Тагарев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли да се въведе таван на надценките на основните хранителни продукти?

Подкаст