Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов е одобрил насоки за правомощията на контролните органи според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) и Закона за защитените територии (ЗЗТ), съобщават на сайта на екоминистерството.
Тези насоки са свързани с контрола по опазването на дюните по Черноморието и националните паркове.
Очаква се, че с тях ще се решат казуси като случая с дюните фантоми край къмпинг “Каваци – Север”. Собственици на имоти, които попадат в района на къмпинг “Каваци – Север” в непосредствена близост до плажната ивица, заведоха няколко дела срещу екоминистерството. Причината – те оспорват решението на ведомството, че там има пясъчни дюни. И имат основания, тъй за две години три експертни комисии излизат с три различни становища по казуса.
Това обаче не изненадва министър Попов, който, отивайки на проблемния къмпинг, хладнокръвно обяснява пред репортер на БНР: “Дюните са особен казус по принцип. Очевидно те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър, те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Това е динамичен феномен.”
За да не се стига до подобни обяснения, сега ще се разчита документът да улесни комплексното, бързо и ефективно проследяване на всеки конкретен случай на нарушения, свързани с дюните по Черноморието и в националните паркове.
Освен това в документа са отразени и положенията, заложени в Закона за управление на отпадъците, Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие, Закона за местното самоуправление и местната администрация и др.
Насоките обобщават правомощията на различните контролни органи, свързани с опазването на дюните по Черноморското крайбрежие и националните паркове.
Административно-наказателната дейност на отделните контролни органи съобразно правомощията им обхваща установяването на нарушения като незаконна сеч, навлизане с моторни превозни средства в националните паркове извън разрешените места, бракониерство, нарушаване на целостта на дюните и др.
Дадени са насоки кои компетентни органи могат да упражнят своите контролни функции според характера на извършеното нарушение – министърът на туризма, министърът на вътрешните работи, директорите на регионалните инспекции по околната среда и водите, директорите на басейновите дирекции, директорите на националните паркове, областните управители, кметовете на общините. Посочени са и случаите, в които административните органи извършват съвместни контролни проверки и взаимодействието им при установяване на административните нарушения.
Чрез Насоките за правомощията на контролните органи в областта на околната среда обществеността бързо и лесно ще може да се насочи кой контролен орган да сезира при подаване на сигнали.
Пълният текст на документа е публикуван ТУК.