Ударите на украинските дронове срещу рафинерии в Русия са извадили от строя мощности за производството на около 600 хил. барела петролни деривати дневно, твърди главният изпълнителен директор на мултинационалната компания за търговия на енергийни суровини „Гънвор груп“. Атаките през уикенда, когато се проведоха поредните избори за президент, са поразили множество заводи на руска територия, някои – дълбоко във вътрешността на страната, повишавайки цените на дизела за четвърта поредна сесия, а на бензина – за шеста.
„Това е значително количество, защото ще се отрази и на износа на деривати“, коментирал Тьорнквист в интервю по време на откритата на 18 март годишна конференция по енергетика CERAWeek, организирана от S&P Global в Хюстън. Тьорнквист допълва, че тези удари „вероятно ще редуцират износа с стотици хиляди барели“, което за него е проблем при дестилатите от черно злато.
„Гънвор“ беше водещ търговец на руски петрол и деривати преди разпореденото от Москва нахлуване в Украйна, но прекрати тази дейност малко след началото на конфликта.
Междувременно, „Джей Пи Моргън Чейз“ оценява на коло 900 хил. барела дневно извадените от производство от украинските дронове барели петролни деривати. И смята, че ще са необходими „няколко седмици, ако не и месеци“ за възстановяването на поразените съоръжения. Анализатори на банката пресмятат, че ударите на украинските дронове са добавили около 4 щ. долара на барел към рисковата премия на глобалните петролни котировки.
Тьорнквист смята, че пазарите на черно злато като цяло са балансирани и справедливо оценени. И допълва, че доставките от Съединените щати вероятно ще се увеличат през тази година с около 50% от миналогодишните количества или със 700-800 хил. барела на ден. А ръстът на предлагането от държавите извън ОПЕК вероятно ще остане равен.
Основаната през 2000 г. търговска група „Гънвор“ от Генади Тимченко и Торбьорн Тьорнквист, купи неотдавна танкери за втечнен природен газ и очаква корабният транспорт да е значим двигател на растежа на фирмата през идните години.
Базовият петролен сорт „Брент“ за одставка през май приключи търговията си на 18 март с котировка 86.89 щ. долара за барел след като за кратко се изкачи до грубо 87.24 долара за барел, а в 10.20 ч. българско време на 19 март се предлагаше за 86.82 долара за барел. Американският лек суров петрол WTI за доставка през април пък се търгуваше за 82.67 долара за барел – с 5 цента под котировката, на която „затвори“ на 18 март.