Британският външен министър Дейвид Камерън заяви, че е безспорно, че е жизненоважно да приключи войната между Израел и групировката „Хамас“ и да се позволи освобождаването на заложници в Газа. Според него обаче първо трябва да бъдат изпълнени условията за трайно прекратяване на огъня, предаде „Ройтерс“.
Камерън подчерта и че атаките на “Хамас” срещу цивилното население в Израел и държането на заложници са нечовешки прояви. Ето защо според него единственият начин да се гарантира бъдещето на палестинския народ е да няма повече екстремисти в Газа и тяхната терористична инфраструктура да бъде разрушена.
Камерън направи тези коментари в момент, в който Вашингтон предприе нов дипломатически ход в посока оказване на натиск върху Израел за прекратяване на огъня в продължаващата почти шест месеца война, за освобождаване на заложници и доставяне на хуманитарна помощ на гладуващото население в палестинския анклав.
Британският външен министър говори пред репортери на “Ройтерс”, докато посещаваше база на военновъздушните сили в Тайланд. Малко преди това той подписа документ, с който надгради външнополитическите отношения с държавата в Югоизточна Азия до „стратегическо партньорство”. Според властите в Тайланд Великобритания е първата държава в Европа, с която те подписват подобен документ. Други държави, които имат стратегическо партньорство с Тайланд, са Съединените щати, Китай, Япония и Австралия.
По време на посещението си във военната база в Накхон Рачасима в североизточен Тайланд, Камерън инспектира изтребители “Грипен”, произведени от шведската компания “Сааб” в сътрудничество с британски фирми.
От “Ройтерс” коментират, че Камерън се надявал Тайланд да си поръча повече изтребители в рамките на сделка, която по думите му ще вкара в британската икономика 400 милиона паунда (508.64 милиона долара).
Камерън обяви, че Великобритания иска да разшири ангажиментите си в Азия, уточнявайки, че страната му, заедно със САЩ и Австралия, е част от пакта за сигурност в Азиатско-Тихоокеанския регион (AUKUS), а освен това е и член на Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство, от което са част 11 държави от региона.
„Тук сме, за да останем. Смятаме, че партньорства със страни като Тайланд са важни за просперитета и за сигурността на Великобритания“, посочи Камерън.
Той коментира и че кървавият конфликт в Мианмар, с който граничи Тайланд, вече се е превърнал в многостранна гражданска война и че е необходимо бившият колониален владетел Великобритания, Югоизточноазиатският блок АСЕАН и други страни да се активизират и да помогнат за прекратяване на сблъсъците.
Камерън изрази надежда, че Обединеното кралство ще изиграе ключова роля в подпомагането на най-нуждаещите се в Мианмар, където воюват два блока – от една страна са военните в правителството, а от друга – въоръженото съпротивително движение и разбунтували се етнически малцинства.