Костадинов ще обясни ли как ще се защитаваме, ако излезем от НАТО?

Костадинов

Три месеца преди евроизборите и вероятно преди нови извънредни парламентарни избори, както и в месеца, в който България отбелязва 20 години пълноправно членство в НАТО, “Възраждане” внесе законопроект за излизане от Алианса. Да се чуди човек да се смее или да плаче?

Че лидерът на партията Костадин Костадинов е популист – това го знае всяко хлапе. А и няма нищо страшно, защото цяла Европа бъка от популисти, които се радват на възходящи кариери и добро финансово здраве. Само че защо тези политически индивиди, след като са решили да си вадят хляба с хвърляне на прах в очите на хората, изобщо не си правят труда да обясняват какво ще ни се случи, ако последваме съветите им? Примерно –

ако утре излезем от НАТО, как точно ще защитим милата ни татковина,

в случай на много голяма и адски неотложна нужда? След като нито имаме достатъчно и качествено оръжие и бойна техника, нито българите са склонни да бранят отечеството с пушка в ръка?

Според партията на Костадин Костадинов, членството в Северноатлантическия пакт било повече от вредно за националната сигурност на България. Според често повтаряната опорка на Костадинов, “НАТО е репресивният апарат на САЩ, където държавите-членки са всичко друго, но не и равнопоставени партньори!” А доказателствата за това той “открива” във военните конфликти между Русия и Украйна, Израел и Палестина, Армения и Азербайджан.

Спор няма – Костадинов е интелигентен човек и със сигурност знае, че

България по никакъв не може да гарантира сама защитата си,

а НАТО – добра или лоша организация – все пак е единствената ни гаранция за сигурност и териториална цялост. За друга в момента не се сещам, а и няма как да се сетя…

По-принцип по-голяма част от българите подкрепят членството ни в НАТО. В последния годишен доклад на Алианса за 2023 г., който беше представен миналата седмица от генералния секретар Йенс Столтенберг, се посочва, че 56% от българите биха гласували за оставане на страната в Алианса, а незабавно излизане искат 28 на сто от анкетираните нашенци.

Изследване на „Галъп Интернешънъл“, проведено в края на миналата година в 45 държави по света, пък показва притеснителна картина – че

голяма част от европейците не са готови (или не искат) да воюват за родината си.

Ние не правим никакво изключение, защото изследването е категорично – 30% от българските граждани биха грабнали оръжие, ако бъдем въвлечени във война, а 42% категорично ще се спасяват и ще оцеляват по някакви други начини. Това обаче е “моментна снимка” на настроенията сега, когато всичко ни е наред. Ако затрещят бомби и засвирят куршуми обаче дали 30-те процента на патриотично настроените наши сънародници, няма да се стопи като ланшния сняг?

Най-големият проблем, разбира се, е, че политиците ни

вече три десетилетия се мотаят и протакат модернизацията на армията.

И си е откровена срамота, че от 20 г. сме пълноправен член на НАТО, но все още разчитаме на древното съветско оръжие отпреди половин век…

Войната на Русия в Украйна рязко промени нещата, управляващите видяха, че цяла Европа се въоръжава и решиха, че е дошъл и нашият ред. Едва две са успешните големи сделки в последните години – за придобиване на общо 16 изтребители F-16 – за над 5 млрд. лв., и двете фрегати, които се строят тук от “Люрсен” и бг-подизпълнителя “Делфин” – за 1 млрд. лева.

Имаше толкова вайкане и мрънкане, че ще чакаме изтребителите F-16 с години, а то се оказа късмет, защото ако бяха дошли преди две-три години, изобщо нямаше какво да ги правим. Не за друго, а защото “родната им страха” –

Трета авиобаза “Граф Игнатиево” още не е готова

и никой не знае кога ще бъде пусната в експлоатация.

Другият срам е, че четири месеца след окончателното решение на парламента за изпращането на 100-те бронетранспортьора в Украйна, те все още са си тук. Причините са чисто български – липса на логистика и организация. Щото е огромен проблем да сглобиш четири влакови композиции от по 25 платформи, да натовариш БТР-ите и да ги експедираш по направление, нали?.

Ами проблем е, разбира се. Защото товарни вагони може и да се намерят, но свободни локомотиви със сигурност нямаме. Въпреки че в железниците досега са потънали толкова милиарди, колкото военните даже не смеят да мечтаят…

Така че на този фон кой ли нормален човек ще гласува за излизане от НАТО?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст