Парламентът на Молдова одобри призив за продължаване на усилията за присъединяване на страната към Европейския съюз.
В знак на протест по време на гласуването представителите на опозиционните комунистически и социалистически партии, симпатизиращи на Москва, напуснаха залата. Междувременно сепаратистите в региона на Приднестровието призоваха властите да се откажат от претенциите си към анклава. За това информират от „Ройтерс“.
Президентът на Молдова Мая Санду, според която Русия е най-голямата заплаха за сигурността на Молдова, набеляза като основен приоритет на администрацията си присъединяването на бившата съветска република към Европейския съюз. Тя призова за провеждане на референдум за членство през 2024 година.
След дебат, молдовският парламент прие с 54 гласа „за“ и 0 „против“ декларация, чието наименование гласи: „Само присъединяването към Европа може да гарантира бъдещето на страната като суверенна, неутрална и пълноценна демократична държава“.
Управляващите в Кишинев определят интеграцията в ЕС като национален проект с най-голямо значение за Молдова, като една от причините е и че тя е една от най-бедните страни в Европа.
Миналата година се състоя Среща на върха на Европейския съюз, на която се даде „зелена светлина“ за преговори на Украйна и Молдова за еврочленството, но не беше обявена дата за началото им.
В същото време в Приднестровието, самопровъзгласилата се на 2 септември 1990 г. държава в източната част на Република Молдова при разпадането на Съветския съюз, самозваният президент Вадим Красноселски призова молдовските власти да я признаят и да се откажат от всички претенции към нея.
„Няма друг изход. Не може повече да се говори за автономия“, заяви Красноселски по местната телевизия, имайки предвид, че през 2005 г. Молдова прие закон за автономията на региона на Приднестровието.
Красноселски подчерта, че неговата държава не е сепаратистки, а нормален съсед, търсещ мир и стабилност.
В същото време Приднестровието е силно зависимо от финансовата помощ на Русия, която също, както и международната общност, не го приема за независима държава.