Общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях служители нарастват с 11.7% (по предварителни данни) през четвъртото тримесечие спрямо същия период на 2022 година. Това показват данните от Националния статистически институт. Случилото се е логично предвид факта, че безработицата у нас е ниска, а освен това няма достътъчно като брой и като квалификация желаещи да работят.
Това затруднява не само фирмите в момента, но и плановете за развитие и разширение. За да привлекат служители, компаниите трябва да повишават възнагражденията, което пък повишава разходите им.
Най-високо е увеличението в строителството – с 19.5 процента.
В индустрията то е с 10.6%, а в услугите – с 10.4 процента.
Най-висок ръст на общите разходи за труд* е регистриран в икономическите сектори “Държавно управление” – с 19.8%, “Строителство” – с 19.5%, и в “Образование” – със 17 процента. Числата показват, че отделените средства за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 11.9%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) – с 10.2 процента.
По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на 2022 година варира от 20.6% за “Строителство” до минус 2.7% за “Добивна промишленост”.
*Общият разход на работодателите за труд (ОРТ) представлява сумата от начислените средства за работна заплата; разходите за социални и здравни осигуровки; обезщетенията по Кодекса на труда (КТ), Закона за държавния служител (ЗДС) и Кодекса за социално осигуряване (КСО); социалните разходи и надбавки и данъка върху социалните разходи. Разходите за възнаграждения (РВ) включват начислените средства за работна заплата и социалните разходи и надбавки. Другите разходи за труд (ДРТ) са разходите за сметка на работодателя за обезщетения по КТ, ЗДС и КСО; социални и здравни осигуровки и данък върху социалните разходи.