Националната депозитна система за разделно събиране на пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета, може да заработи още през 2026 година, заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. На среща с медиите министър Попов отчете работата на министерството през изминалите 9 месеца.
Отчетът започна с новина. София ще е домакин на 61-вата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата – орган на ООН за оценка на науката в областта на климата:
“Ще бъде изключителна възможност за българските учени, както и въобще за разбирането на това, което ние сега наричаме “зелена сделка”, “търговия с емисии”, “затваряне на въглищни централи”.
Попов изтъкна международната работа на министерството в срещата на Върха за климата на ООН в Дубай, споделеното лидерството на България за възстановяването на Украйна посредством политиката за екологична сигурност, работата на министерството по влизане в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Министърът спомена и закриването на две международни наказателни процедури за България.
“Едната е свързана с Калиакра, а другата – с депата за боклуците”, посочи той.
Юлиян Попов не подмина и Методика за картографиране, определяне на граници и типа пясъчни дюни,
която цели да опази дюните от тяхното превземане.
Помолен да коментира опасенията на хората от Божурище относно проучвателните дейности и добива на злато върху площ “Златуша”, че застрашават въздуха, водата, почвата и здравето на хората, министърът на околната среда отговори:
“По отношение на златото ние компромиси не правим. Ако добив на каквото и да било отговаря на екологичните норми, той, от наша страна, ще бъде разрешен, ако не отговаря, няма да бъде разрешен”.
Юлиян Попов каза още, че сигнали на граждани досега не са постъпвали и няма предприета проверка от страна на отговорните институции по опазване на околната среда. Попов посъветва гражданите да бъдат активни и да подават конкретни сигнали към министерството или съответната РИОСВ.