Балчик събира архитекти от пет държави

Балчик

От утре (26 март) до 29 март в Балчик ще се проведе първият семинар от международната програма за разширяване на образователния обмен в сферата на опазването на недвижимото културно наследство.

Той ще събере на едно място архитекти от Франция и от четири черноморски страни – Румъния, Молдова, Украйна и България.

Домакини са българският Национален институт за недвижимо културно наследство и парижката Школа Шайо, които си партнират вече двадесет години в специализирания курс “Шайо” в България, уточняват от пресцентъра на министерството на културата. Именно с негова подкрепа и с тази на френското правителство е цялата организация по събитието.

По време на семинара българските и френските експерти ще разкажат за методологията на Школата “Шайо”, която е една от най-авторитетните в сферата на опазването на културното наследство. Броят на архитектите, преминали през школата, е над 140, като сред тях има и проектанти от Сърбия и Северна Македония.

Принципно продължителността на един курс в школата “Шайо” е 4 семестъра, 700 учебни часа, които се провеждат два пъти месечно, през седмица, в четвъртък, петък и събота. Обучението е специално предназначено за архитекти.

Курсът включва лекции по история, архитектурно заснемане и художествена реставрация, исторически особености на българските сгради, църкви и манастири, международни норми и стандарти, патология на строителните материали.

Преподавателите са французи и българи – архитекти, историци, археолози, изкуствоведи и реставратори, авторитети в своите области.

В края на 2-годишната школа всеки специализант защитава дипломен проект, за да получи професионален сертификат от НИНКН и “Екол дьо Шайо”. За лекциите на френските преподаватели е осигурен превод.

При кандидатстване желаещите трябва да подадат документи за кандидатстване, с мотивирано заявление за участие в курса, автобиография, копие от диплома за висшe образование, специалност „Архитектура“.

Какви са практиките на архитектите в Румъния, Молдова и Украйна при опазването на културното наследство ще стане ясно от представянията на техните представители, които ще бъдат в Балчик.

Крайморският град не е избран случайно – той е предпочетен заради своето архитектурно и историческо наследство от XIX и XX век. Освен това част от форума ще се проведе и в курорта „Албена“ и в румънската база – “Ефорие”.

По време на семинара ще бъдат набелязани потенциални места, където наесен да може да се проведе експериментална работилница. Нейната цел е да се задълбочи образователният обмен между петте държави в областта на реставрацията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст