Енергийният преход ще определи цените на металите

алуминий цени

Основният фактор, определящ нивото на световните цени на металите в дългосрочен план, ще бъде преходът към “чиста” енергия, сочи нов обзор на FocusEconomics. Разнопосочната динамика на цените, която ще се наблюдава през следващите десет години, се обяснява с различни нива на търсене на определени метали за поддържане на сегашния темп на енергиен преход в развитите страни, посочват експертите.

Така, според техните прогнози, цените на медта, метал, който се използва активно например в производството на вятърни турбини и слънчеви панели, ще се увеличат значително през следващото десетилетие. Ръстът на предлагането на мед ще бъде подкрепен от разширяване на производството на мед в Чили, Индия и Демократична република Конго. Въпреки това, няма сигурност, че ще бъде възможно да се задоволи нарастващото търсене. Очаква се, че през следващите години ще има недостиг на този метал на пазара.

Според експерти

зеленият дневен ред ще подкрепи и цените на алуминия,

който се използва по-специално в слънчевите фотоволтаични системи и в производството на електрически превозни средства. Китай може леко да намали предлагането на алуминий на пазара през следващите години, за да се постигнат целите за намаляване на емисиите на парникови газове. А производството му в страната, както очакват експертите, ще бъде намалено.

Цените на друг цветен метал – никела, ще останат значително под нивата от 2023 г.

през следващите десет години, но все още над средната стойност, регистрирана през 2010-а. Очаква се през следващите години металът да продължи да се използва предимно в производството на неръждаема стомана. Търсенето ѝ ще се осигурява основно от строителния сектор на Китай (засега обаче перспективите за неговото разширяване са не е съвсем ясно). В сравнение с медта и алуминия търсенето на никел ще остане ниско поради енергийния преход, като металът ще продължи да се използва предимно в батериите за електрически превозни средства.

Доставчиците на желязна руда, използвана главно за производство на стомана, няма да се възползват от прехода към “чиста” енергия, отбелязва FocusEconomics. Търсенето на този метал ще остане стабилно само в развиващите се икономики, а развитите икономики ще преминат към производството и използването на “екологична” стомана, прогнозират експерти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че нулевия ДДС за хляба трябва да бъде върнат?

Подкаст