Засилват електронния обмен в кадастралните услуги

Държавна агенция по кадастър

Проект на кабинета за промени в Закона за кадастъра и имотния регистър цели въвеждане на нов подход при предоставянето на услуги с кадастрални, геодезически и специализирани данни, който да намали административната тежест за гражданите и бизнеса. Това ще стане чрез засилване ролята на електронния документ, безвъзмездно предоставяне на услуги на административните и съдебните органи, на лицата с публични функции и на организациите, предоставящи обществени услуги, като вътрешни електронни административни услуги.

Регламентира се централизирано разпределение на задачите, подлежащи на изпълнение от служителите на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), независимо от местонахождението на имота. Отпада районът на действие на съответната регионална служба при поддържане на кадастралната карта и кадастралните регистри в актуално състояние и при административното обслужване. Създава се правна основа за развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни и внедряване на съответните функционалности.

Чрез изменения в няколко други закона се отстраняват нормативни пропуски относно някои видове специализирани геодезически дейности при устройственото планиране и инвестиционното проектиране, както и засилване на професионалната им роля чрез участие в общинските експертни съвети по устройство на територията. Въвежда се и задължение за административните органи да се снабдяват служебно документи от кадастъра, които са им необходими за провежданите от тях административни производства, вместо да изискват предоставянето им от гражданите.

Отпада задължението за АГКК да създава структурни подразделения в седалищата на районните съдилища, т. нар. изнесени работни места, за чиято издръжка агенцията няма достатъчно средства. Дейностите по приемане на кадастралната карта и кадастралните регистри ще продължават да се извършват както и досега на териториален принцип, но поддържане на картата и регистъра, както и предоставяне на услуги ще се извършват вече централизирано, независимо от местонахождението на имота. Службата, която ще извършва изменението и ще предоставя услугата, ще се определя от информационната система чрез централизирано, автоматизирано разпределение на задачите по реда на тяхното постъпване.

Отпада уредбата на обжалване на отказа за вписване в регистъра по административен ред, като това ще става само по съдебен. Премахнато е и изискването за уведомяване на собствениците и заинтересуваните лица по реда на Административно-процесуалния кодекс при започване на административно производство по изменение на кадастралната карта и кадастралните регистри. Мотивът е, че правно релевантни за собствеността са данните от имотния регистър и от книгите по вписванията, поради което при регистриране на вече възникнали права не е необходимо процедурата да се утежнява и забавя.

С цел отстраняване на констатиран пропуск в нормативната уредба се променя определението за явна фактическа грешка. Съществуващата към момента дефиниция изключва от обхвата си обекти на кадастъра, които изцяло липсват в картите и плановете, одобрени и поддържани по реда на някои закони, но съществуващи на терен. Това води до невъзможност те да бъдат отразени в кадастралната карта. Стеснява се и определението за непълноти или грешки, като процедурата по отстраняванета им ще се прилага само за поземлени имоти, но не и за сгради. За тях ще се прилага по-облекчен ред – без издаване на заповед, тъй като сградите се отразяват в кадастралната карта така, както са изградени на място, без да се следи за законосъобразност на строежа.

Въвежда се възможност за отстраняване на несъответствията в границите на поземлените имоти в неурбанизирана територия по искане на заинтересовано лице. Към момента не са създадени кадастрална карта и кадастрални регистри за 2,43% от територията на цялата страна, които обхващат урбанизирани територии, заети от малки населени места. Същевременно уредбата ограничава отстраняването на явни фактически грешки  в границите на поземлените имоти от неурбанизираната територия, разположени непосредствено до границата на урбанизираната територия, за неизвестен период от време.

Административните органи ще са задължени да се снабдяват служебно по електронен път със скици, скици-проекти и други документи от картата и регистъра, които са им необходими за провежданите от тях законови процедури, а не да ги изискват от гражданите и бизнеса. Представители на Камарата на инженерите по геодезия ще участват задължително в общинските (районните) експертни съвети по устройство на територията с цел повишаване качеството на работата им.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст