Царските конюшни в центъра на София продължават да се рушат

Царските конюшни в центъра на София продължават да се рушат

Част от зидарията на Царските конюшни в центъра на София падна преди седмица и застраши преминаващи граждани.

От района няколко пъти поставят ограничителни ленти и табели, които да информират гражданите, че преминаването в близост до сградата е опасно. Те обаче се късат в рамките на ден-два, отбелязва кметът на район „Оборище“ Георги Кузмов в седмичния си отчет.

Частта от сградата, от която е паднала мазилка, принадлежи на МВР, каза за Радио София зам.-кметът на района Милена Алексиева.

„Решихме да бъдем активни, въпреки че нямаме отношение нито към собствеността, нито някаква грижа към тези сгради, просто те са в нашия район. Поканихме всички собственици, издирихме ги кои са – две частни фирми и МВР са собственици на сградите, а едната частна фирма е собственик на терена. Проведохме среща миналата седмица с тях. Междувременно дадохме предписание с констативен протокол на МВР да си обезопасят сградата. Те поеха ангажимент до края на миналата седмица да бъде извършено „обличане“ на сградата с платна, което го свършиха“, обясни Милена Алексиева.

Тя изтъкна, че на срещата е станало ясно, че МВР нямат нито финансова, нито експертна възможност да се грижата за такъв тип сгради.

Зам.-кметът на „Оборище“ добави, че е възобновена процедурата за обявяване за паметник на културата на комплекса.

Алексиева уточни, че културното наследство в район „Оборище“ е от близо 160 сгради, които носят подобна съдба, а администрацията се чувства в порочен кръг.

Кметът и екипът му се опитват да предприемат креативни подходи за запазване на културното наследство, като кандидатстват по евро проекти, назначили са експерт на специална длъжност в района, който да се занимава само с този въпрос, освен това обмислят и кампания за набиране на дарения.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст