“Има такъв народ” върна неизпълнен третия мандат за съставяне на правителство на президента Румен Радев веднага, след като той им го връчи. Папката беше приета и върната празна от заместник-председателя на парламентарната група на ИТН Ивайло Вълчев.
Държавният глава избра да даде последния проучвателен мандат на партията на Слави Трифонов. За първи път, откакто е президент, Радев връчва трети мандат на различна политическа сила от БСП.
“Връчвам мандата с две ясни опции – да го върнете още сега или да го задържите за седмица и да го върнете с предложение за кабинет”, обърна се президентът към представителите на ИТН.
“Разбираме ситуацията, в която ви поставиха с промените в Конституцията, които ИТН гласува, но имахме много малко хора, за да ги спрем. Отдавна сме определили това правителство за вредно. Благодарим за доверието. За нас това управление е порочно и трябва да се отиде на избори. Това е най-правилното за България, от тук нататък да решават хората”, обоснова решението на парламентарната група нейният заместник Ивайло Вълчев, който отиде в президентството с другите зам.-председатели на ИТН – Тошко Йорданов и Филип Станев.
Радев от своя страна заяви, че е решил да даде мандата именно на “Има такъв народ” заради тяхната ясна и последователна позиция.
Вълчев продължи като заяви, че ще задържат папката, след което последва драматична пауза, а всички притаиха дъх. След това обаче той добави: “.. само още няколко секудни”. Това предизвика усмивки и смях сред присъстващите.
Припомняме, че вчера зам.-председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви, че ако папката попадне в техните ръце, тя веднага ще бъде върната с неизпълнен мандат. Освен това той се обяви за избори 2 в 1, тъй като според него това би било добре за страната ни от финансова и организационна гледна точка.
Пожелаваме ви сила и мъдрост и от тук нататък нека да решават хората, допълни Вълчев и върна папката на Радев.
От своя страна държавният глава заяви, че споделя техните убеждения, че един от най-големите пороци на това управление е драстичното разминаване между думите, изречени преди, по време и след изборите в “сглобката”. “Искрено се надявам, че това ще послужи за урок на всички, че за говоренето на едно по време на избори и за правенето на обратното след това”, допълни Радев.
Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.