„Българска банка за развитие“ АД е активен партньор в енергийния преход на бизнеса в страната. Компаниите в зеления портфейл на кредитната институция са нараснали до една четвърт от общия брой на фирмите, които ББР е подкрепила в последните две години. Това заяви изпълнителният директор на банката Цанко Арабаджиев на конференцията „Energy of Tomorrow”, организирана от „Инвестор Медия Груп“.
А зелените критерии за предприятията са изцяло според изискванията на Европейската инвестиционна банка, която е партньор, осигуряващ техническа помощ при изработването на вътрешнобанковите правила на ББР за оценка на проектите.
Малкият и среден бизнес има завишен интерес към програмите,
свързани с прехода към нисковъглеродна икономика, отбелязва Цанко Арабаджиев.
Безспорно една от най-търсените програми на ББР е тази за соларна енергия, осигуряваща проектно финансиране за инсталацията на фотоволтаични централи. Чрез нея се изграждат съоръжения на стойност до 5 млн. лв. със срок на изплащане до 15 г. и гратисен период от 18 месеца.
По отношение на компаниите, които изпълняват
проекти по национални и европейски програми
(НПВУ и ЕСИФ), ББР осигурява мостови ресурс за реализиране на проектите преди получаване на безвъзмездната финансова помощ. По програмите се финансират мерки, свързани с модернизацията и дигитализацията на предприятията с цел повишаване на тяхната енергийна ефективност.
Арабаджиев посочи, че осигуряване на ликвиден ресурс с по-ниски изисквания за обезпечение предоставят и
програмите с гаранция по европейската програма Invest EU,
чийто прилагащ партньор в България е „Българска банка за развитие“.
През последната година банката подписа споразумения за общо 700 млн. лв. с Европейската инвестиционна банка и Банката за развитие на Съвета на Европа, които допълнително ще улеснят достъпа до финансиране на българския бизнес, отбеляза изпълнителният директор на банката Цанко Арабаджиев.