Със 132 гласа “За” (60 на ГЕРБ-СДС, 31 на ДПС, 32 на “Възраждане” и 9 на ИТН), 43 “Против” (всичките на депутати от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”), и с 12 “Въздържал се” (11 от “БСП за България” и един на ПП-ДБ) парламентът прие БЕХ да си запази дивидента от печалбата и да не го предоставя на министъра на енергетиката.
По-конкретно с приетото решение се възлага на министъра на енергетиката Румен Радев да не разпределя дивидента от печалбата на БЕХ ЕАД за финансовата 2023 година.
Предложението бе внесено от депутатите от ГЕРБ-СДС – Теменужка Петкова, Жечо Станков, Александър Ненков, Росица Кирова и Мария Белова.
В самите мотиви е записано, че през последните три години се забелязва трайна практика държавната енергетика и Фонд “Сигурност на енергийната система” (ФСЕС) да бъдат използвани за покриване на дефицити в различни сектори. Според вносителите всички тези източвания възпрепятстват нормалното функциониране на ФСЕС и заплашват енергийната сигурност на страната.
По време на дискусиите в пленарната зала присъстваше министърът на финансите Асен Василев, който обясни, че е дошъл, за да предотврати извършването на конституционно нарушение. Той предупреди, че ако парламентът приеме подобно решение, ще бъде сезиран Конституционният съд.
В рамките на обсъжданията Василев трябваше да отговаря на редица упреци, отправени му от страна на ГЕРБ-СДС (Жечо Станков), ДПС (Рамадан Аталай) и ИТН (Павела Митова), с които те го обвиняваха, че обезкървява енергетиката с предизборни цели, като например повишаване на пенсиите.
На въпрос какво се е случило със заема на НЕК в размер на 1.2 млрд. лева, който й бил предоставен, за да плати загубеното дело срещу “Атомстройекспорт”, Асен Василев отговори, че той е бил върнат обратно на правителството през март 2022 година. Но през юли 2022 г., когато била гласувана актуализацията на бюджета и депутатите надули разходите с близо 900 млн. лева, заемът следвало да бъде използван за тяхното покриване.
По отношение на така наречения вертикален газов коридор, заради чието изграждане министерството на енергетиката трябваше да увеличи капитала на “Булгартрансгаз” с 200 млн. лева през компанията-майка – Българският енергиен холдинг, Асен Василев упрекна питащия го Жечо Станков, че за близо седемте години, в които е бил заместник-министър на енергетиката, той не е направил нищо за неговото случване.
По думите на Василев този проект е станал факт, тъкмо защото енергийното и финансовото министерство, заедно с “Булгартрансгаз” са настояли, че газопреносната мрежа трябва да се разшири север – юг, за да може да се ползват терминалите и от Гърция, и от Турция, за да може да стига достатъчно газ към Румъния.
По отношение на това какво получава БЕХ с последното решение на Министерския съвет, Асен Василев обясни, че тъкмо компанията ще получи въпросните 1.6 млрд. лева и така тя няма да трябва да ги очаква някога от “Топлофикация”.
Освен това БЕХ получава още един актив обратно – 800 млн. лева, които принципно “Булгаргаз” дължи на правителството. След решението на Министерския съвет този дълг на “Булгаргаз” ще се прехвърли на БЕХ – т.е. капиталът на БЕХ ще се вдигне с допълнителни 800 млн. лева.
В заключение Асен Василев коментира, че с предложението на депутатите от ГЕРБ-СДС се цели единствено едни 425 млн. лева да останат в БЕХ, но без никаква представа за какво точно тези пари ще се използват.