Национална картова и платежна схема на БОРИКА има амбициозни планове да цифровизира битовите сметки, ваучерите за храна и плащанията за паркинг.
Незабавните плащания променят пазара на финансови услуги в България малко повече от година след старта им. Вече всички банки и платежни институции осигуряват на своите клиенти възможност за получаване на незабавен превод. Над 11 млн. незабавни превода на стойност близо 19 млрд. лева са извършени само в рамките на 2023 година.
Отчитаме ежемесечен и устойчив ръст от над 10%, казаха от БОРИКА. Очакванията им за 2024-та са за 17,2 млн. трансакции. Ако за Европа делът на незабавните плащания е около 15%, при нас вече е над 15 на сто, а услугата все още не е достигнала пълния си потенциал. Клиентите бързо свикват с нея и я ползват все по-често, допълват от картовия опепатор.
Всичко това ни позволи да развием и надградим услугата, да обхванем и плащания, които в момента не се осъществяват чрез банки, а в брой, коментират от картовия оператор. Например превод на малка сума пари за обяд, за вечеря или за подарък. Пилотният проект blink P2P по мобилен номер, който е базиран на системата за незабавни плащания, стартира през миналата година и вече се радва на голям интерес от крайните клиенти. През 2024 г. очакваме 10 ДПУ да предлагат услугата на своите клиенти.
От БОРИКА обясняват, че незабавните плащания им дават възможност да навлязат в пазари, които са извън стандартните начини на плащания, дори и с карта. Това, което развиват, са услуги с добавена стойност към крайните клиенти. Стартират с услуги по отношение на паркиране в зона в цялата страна. Плащането с мобилно банкиране ще бъде алтернатива на плащането със SMS.
Предвиждат се и допълнителни услуги като геолокация – така клиентът ще разбере дали е в зона и каква е тя; плащане на уикенд пакети за паркиране в някои общини. Нови посоки на развитие на тази услуга ще бъдат плащания към частни паркинги, летища, молове и други. Няма да има нужда от ползване на гише, а ще се плаща директно от мобилното приложение на банката или платежната институция. Услугата blink parking ще стартира също тази година с пилотен проект за платено почасово паркиране в зона в 16 населени места в страната, както и в частни паркинги на летища и бизнес центрове.
До един месец се очаква да започне пълното прилагане на bcard e-ваучери за храна наравно с хартиените, които ще са валидни до края на юни. Като финтех компания и оператор на платежната инфраструктура в страната, БОРИКА има готовност да предостави цялостно обслужване на процеса по издаване на електронни ваучери, който започва от доставката и персонализацията на платежния инструмент, преминава през необходимия контрол при извършване на трансакции и цялостно бизнес управление на продукта, до изготвяне и предоставяне на необходимите справки и отчети в резултат от неговата употреба.
„Стартираме с двадесетпроцентен пазарен дял при хартиените ваучери, а операторите на електронни ваучери за храна, с предоставено разрешение от министъра на финансите, които вече предлагат българската карта bcard e-ваучери, са седем при общо 11 лицензирани”, съобщи Стоилка Арсова, директор Национална картова и платежна схема на БОРИКА.
Ще бъде сертифициран и осми оператор, с което ще се разчупи монополът на пазара. Арсова обясни, че обемът на пазара е 1,6 млрд. лева годишна квота за ваучери, a в инициативата се включват все повече търговци, като се очаква броят има да достигне 15 хиляди в сектор “Храна”.
Стоилка Арсова посочи също, че върху bcard са поставени партньорските лога на операторите, а на уебсайта на БОРИКА може да се види в кои магазини вече се ползват електронните ваучери.
Ресторантите също ще се присъединят към електронната ваучерна схема, но към момента проблем при тях е отделянето на разходите за алкохол, които заедно с цигарите са изключени от покупките с ваучери.
Според Мирослав Вичев, главен изпълнителен директор на БОРИКА, водещи във всички европейски държави са местните схеми. Именно те успяват да доведат до повече добавена стойност. Той подчерта, че истинският бизнес и услуги започват тогава, когато се ползва добре националната инфраструктура. Вичев отбеляза, че за националните плащания е важно да има силна платежна институция в България като БОРИКА, която запазва ценовото предимство, и даде за пример локални трансакции, които са с 90% по-евтини с bcard.
В БОРИКА работят местните трансакции да преминават през националната инфраструктура, която директно ще се интегрира към европейските платежни системи.
Нагласите са след средата на годината през нашата платежна система да достигаме до всички евроконтрагенти, а през есента ще може да се въведе и незабавното разплащане с всички страни от ЕС. Мирослав Вичев уточни, че ще търсят модела, който да осигурява сериозна проверка на трансакциите. „Има много случаи на грешки и връщането е много сложно при отсрочени плащания“, коментира той.