Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обяви месечно увеличение от 50 евро на минималната работна заплата в страната, която от 1 април става 830 евро. Решението, взето на съвещание на правителството, проведено на 29 април, ще облекчи работниците „без да засегне силата на гръцката икономика и конкурентния потенциал на бизнеса“, заявил Мицотакис.
Новото базово трудово възнаграждение идва с повишения на 18 други обезщетения и ще обхване приблизително 600 хил. работници, посочва Мицотакис. Служителите на по-високи позиции, които имат право на увеличение на заплатите на всеки три години, също ще получат по-високо заплащане.
Гръцкият премиер припомня отново целта на кабинета до края на 2027-а когато приключва втория му мандат „средната заплата в Гърция да стане 1500 евро на месец, а минималната – 950 евро“. Той подчертава, че увеличението ще подкрепи семейните бюджети без да натовари особено производствените разходи и че „въпреки предизвикателствата, кабинетът следва ангажимента си да подобри качеството на живот на всеки грък“.
Атина е под сериозен натиск да положи повече усилия, за да облекчи кризата на издръжката на живота, предизвикана от повишението на цените. От последната анкета на водещата независима агенция за проучване на пазарите и на обществените нагласи Metron Analysis, направена по поръчка на гръцката телевизионна мрежа Mega, участниците са посочили високите цени и състоянието на икономиката като най-значимите проблеми на страната.
Гърция е на второ място отзад напред, единствено над България, по покупателна мощ в Европейския съюз, според публикуваните през седмицата последни данни на Евростат. Тази статистика хвърля сянка върху триумфалните твърдения на правителството за ръста на икономическия просперитет.
През 2023-а бяха установени значителни разлики в равнището на БВП на глава от населението, представени в стандартите на покупателната способност, между държавите от ЕС. Люксембург и Исландия са с най-високи стойности, съответно от 140% и 112%, над средното равнище за блока, доста по-напред от Нидерландия – 30%, Дания – 28%, и Австрия – 23%, над средната стойност.
В дъното е България с най-нисък БВП на човек от населението – с 36% под средния за ЕС, Гърция – с 33%, и Латвия – с 29% под златната среда.
Страните от европейския Юг, изпаднали в икономически кризи през предишното десетилетие, като португалия, Испания и Италия, са доста по-напред в класацията от Гърция – с БВП на глава от населението, съответно 83%, 89% и 97% над средното равнище на блока за 2023-а.
Гърция е под много европейски държави от бившия източен блок като Румъния, Хърватия, Унгария, Словакия и Латвия със своето 25-о място по БВП на човек от населението, изразено в покупателна мощ от 70.1% от средната за Европа. Докато ценовото равнище е 88.2% от средноевропейското, според последните налични официални данни за 2022-а.