Европейската комисия е одобрила и ще финансира проекта на Министерството на икономиката и индустрията за разработване на Национална индустриална стратегия. Това ще стане изцяло с подкрепата на Еврокомисията чрез Инструмента за техническа помощ към Главна дирекция “Реформи” в рамките на цикъла за 2024 година.
Развитието на индустрията е ключов приоритет на страната, поради което е необходима самостоятелна стратегия за нейното развитие. Тя ще включи няколко важни теми в областта на индустриалната политика – намаляване на въглеродния отпечатък на индустрията, повишаване на дигитализацията на производствата, подобряване на ресурсната и енергийната ефективност, въвеждане на кръгови модели на производство и насърчаване на инвеститорския интерес към индустриалните паркове в страната. Предвижда се Стратегията да включи два сектора от икономиката ни – преработваща и добивна промишленост.
Проектът предвижда и
техническо задание за създаване на Национален инвестиционен портал,
анализи на „Промишленост с нулеви нетни емисии“, на критичните суровини в България, както и анализ на индустриалните паркове в страната.
В тази връзка Министерството на икономиката и индустрията разработи Концепция за развитие на индустриалните паркове и зони за 2024-2028 година. Стратегическата цел реализиране на цялостна нова политика за развитие, базирана на регионален принцип и обвързвана с конкретни сектори, за привличане на стратегически инвеститори в страната. Документът конкретизира целеви региони и сектори и отчита потенциала, свързан със спецификата и степента на развитие на инфраструктурата на отделните индустриални локации.
Фокусът е поставен върху развитието и изграждането на индустриалните паркове и зони
чрез „Национална компания индустриални зони“ ЕАД (НКИЗ ЕАД) в Северна България – „Индустриален парк Видин“, „Индустриален парк Плевен – Телиш“ и „Свободна зона Русе“. Ще бъде продължено доизграждането на добре развитите индустриални паркове с държавно участие като „Индустриален парк София – Божурище“ и „Индустриален и логистичен парк Бургас“. В тях ще се инвестират средства за належащи инфраструктурни подобрения и за привличане на проекти с високотехнологичен профил, съобразени със спецификата и възможностите на локациите.
В документа е заложена концепция за изграждането и на нови зони, например, „Индустриална зона Доброславци“, „Индустриален и логистичен хъб Стара Загора“ и „Индустриален парк Аксаково“, разположени в ключови за страната региони.
Ключов момент е разглеждането на възможността развитието на част от индустриалните паркове
да се ускори посредством публично-частно партньорство
между държавата в лицето на НКИЗ, от една страна, и международни или български инвеститори, които имат интерес и ноу-хау как да ги изграждат, от друга. Възможност за реализиране на успешни пазарно ориентирани проекти за публично-частно партньорство има и при създаването на смесени дружества с държавни (или общински) и частни партньори.
Откроени са и възможностите за финансиране чрез инструменти на Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие в две направления. Например, за целите на инфраструктурното развитие на вече съществуващи проекти на НКИЗ и за целите на разработването на бъдещи проекти за нови индустриални паркове и зони.
Концепция е приета от Министерския съвет от 2023 година. Тя ще бъде включена в Националната индустриална стратегия. Съветът за развитие към Министерски съвет е одобрил предложението за разработване на Национална индустриална стратегия до 2030 година.