Депутатите решиха да си дадат 30-минутна почивка, за да оправят набързо кашата, която забъркаха с промените в Конституцията по отношение на служебните кабинети и по-конкретно в частта, засягаща несъвместимостта на кандидатите за потенциални премиери.
Не за първи път се повдига въпросът дали изброените кандидати имат право да заемат поста служебен министър-председател, но сега, след като се разбра, че България отива на пети предсрочни избори, той предизвиква големи спорове между народните представители.
Причината е, че в специализираните закони за БНБ, Сметната палата и за омбудсмана изрично е записано, че титулярите и заместниците им не могат да заемат друга платена държавна длъжност – изключение прави само преподавателската дейност.
Точно поради тази причина днес депутати от ГЕРБ и ДПС внесоха законопроект, който да уреди този „лек пропуск“. Той предвижда лицата, които са назначени за служебен премиер да ползват неплатен годишен отпуск за времето, в което изпълняват тази длъжност, а след освобождаването им, да продължат мандата, за който са избрани.
През преходните и заключителни разпоредби промени се направиха в закона за БНБ, закона за Сметната палата, и за Омбудсмана като изрично се добавя, че лицата, назначени на тази длъжност, могат да бъдат служебни премиери.
Предложението беше прието на първо четене в правната комисия с гласовете на ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС. „Против“ гласуваха БСП и „Възраждане“. Единствено Гроздан Караджов се въздържа като изрази мнение, че без промени в Констутуцията проблемът няма как да бъде решен.