Първи януари 2025 г. не е реалистична дата за приемане на еврото, предупреди Пеканов

Атанас Пеканов

Първи януари 2025 г. не е реалистична дата за приемане на еврото. Това предупреди бившият заместник министър-председател по управление на европейските средства в три служебни кабинета Атанас Пеканов в ефира на БНТ.

Причината за това е, че не покриваме критерия за инфлация. През юни, когато излезе конвергентният доклад на Европейската централна банка и на Европейската комисия, той ще бъде негативен, подчерта Пеканов.

Той сподели, че планът на Денков е бил през есента отново да се поиска преоценка, тъй като се очаквало, че през октомври и ноември ще изпълним критерия. Стремежът е бил по-нататък през 2025 г. да станем членове на еврозоната. Според Пеканов, ако след служебния кабинет бързо се сформира редовен, тези планове няма да бъдат променени, тъй като до октомври, ноември надеждите са да има стабилно правителство.

В същото време Пеканов сподели, че е много притеснен за парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Тази седмица бил в Европарламента, където разговарял с представители на Европейската комисия, които го предупредили, че крайният срок за ПВУ е 30 юни 2026 година. Според Пеканов България трябва да се бори за удължаване на този срок, както правят Унгария и Португалия. Той предупреди, че проектите ни са големи. Засега ние сме получили едно плащане, а трябва да получим осем или девет, а времето напредва.

Бившият служебен вицепремиер бе попитан дали наистина е вярно, че единственият транш по Плана за възстановяване и устойчивост е получен по време на служебния кабинет, след като и евродепутатът Радан Кънев е заявил, че това не е така. Атанас Пеканов уточни, че Кънев си признал, че не прав и по-късно му се извинил. Той го оправда с думите, че все пак евродепутатите трябва да следят какви закони се приемат на европейско ниво и в Европейския парламент.

За второто плащане все още не са приети нужните закони, обясни Пеканов и допълни, че това е станало въпреки обещанията, дадени и от премиера Николай Денков, и от финансовия министър Асен Василев. Според него вината за това е на сегашния кабинет.

Попитан дали по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) е имало лобистки проект, Пеканов призна за спор, възникнал през 2021 г. между него и Асен Василев. Сегашният финансов министър много настоявал да се включи в ПВУ изграждането на завод за батерии. Когато дошъл на власт кабинетът с премиер Кирил Петков, проектът за батериите – за 1.5 млрд. евро – станал част от ПВУ, но през септември 2023 г. се наложило да отпадне, защото не можел да бъде реализиран.

На въпрос как ще коментира финансовата политика на Асен Василев, имайки предвид „дупката“ от 1 млрд. лева във Фонда „Сигурност за енергийната система“, желанието за прибиране на дивидента от БЕХ в размер на 425 млн. лева, Пеканов отбеляза, че той със сигурност използва всички възможни счетоводни трикове, които дори и да са позволени, в дългосрочен план ще се окаже, че невинаги са правилни.

По отношение на конституционните промени в частта за служебния кабинет, Пеканов също бе критичен. По думите му в бързината да ударят своите опоненти, някои от партиите не помислили какво ще направят. Според Пеканов, който бе заместник министър-председател по управление на европейските средства в три служебни кабинета, с извършените промени парламентът е изявил желание да контролира този тип временно правителство, което принципно до този момент е било институция за неутрален контрол на предизборна ситуация.

Пеканов обърна внимание, че забелязва една неприятна по думите му тенденция – определени хора – като Кирил Петков, Асен Василев и Христо Иванов – са използвали служебния кабинет, за да станат политици, но после са решили, че не трябва да има такъв инструмент. Той отбеляза, че този феномен се нарича „да бутнеш стълбата“ – т.е. използваш някакъв метод и после заявяваш, че други не трябва да правят така.

Пеканов разкритикува „Продължаваме промяната“, че са изхабили ентусиазма за промяна в партийните си боричкания. Той припомни как през 2020 г. е била извършена малка революция с протестите, благодарение на които ГЕРБ били изтикани от власт.

За това допринесли и демократичната общност, и президентът, и хората около Слави Трифонов, и БСП, и отровното трио и дори „Възраждане“. После обаче от „Продължаваме промяната“ започнали да лепят етикети като „путинисти“, „предатели“, „мафия“, „чалгари“, което далеч не било начинът да се завърши революцията.

По този повод Пеканов цитира словенския социолог и философ Славой Жижек, който казва, че най-интересното нещо е какво се прави след революцията, а според бившия служебен министър от „Продължаваме промяната“ започнали да обиждат всички, които не споделят техните виждания.

След това, въпреки критиките си, Пеканов отчете, че политиката по доходите на финансовия министър Асен Василев е правилна. Години наред това не било правено, тъй като от ГЕРБ били много консервативни.

По отношение на номинацията си за евродепутат от структурите на БСП във Велико Търново, Пеканов поясни, че това в крайна сметка е решение на Националния съвет на социалистическата партия, а той има трудни взаимоотношения с Корнелия Нинова.

Пеканов обърна внимание, че Нинова не е предприела правилния подход, изключвайки различните течения и виждания в партията. Според него тя е застъпник на консервативното ляво, което много трудно се покрива с модерните, прогресивни ценности на социалистите в Европа.

В същото време той предложи Нинова да се кандидатира за евродепутат, тъй като така ще стане ясно колко точно е подкрепата за нейното течение в партията, което се занимава с определени теми като джендър идеологията, например.

Според него обаче има и други теми, като например – как да променим Зелената сделка в полза на България, как да повишим доходите, какво да направи Европа с индустриалната си политика също трябва да намерят застъпник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст