Японските здравни власти са осъществили на 31 март инспекции на втора фабрика на призводителя на лекарства Kobayashi Pharmaceutical в Западна Япония след като компанията съобщи за пет смъртни случая, свързани вероятно с приема на хранителни добавки. Проверката в префектура Уакаяма се прави след друга, ден по-рано, в Осака, което разширява обсега на разследването на използваните червени дрожди “Бени-Коджи” от фармацевтичната фирма.
Базираният в Осака “Кобаяши”, един от най-големите японски производители на здравни продукти – от капки за очи и кремове за кожа до дезодоранти за стаи – обяви, че е открил потенциално токсична пуберулова киселина, която вероятно се е получила от синя пеницилинова плесен в материалите на “Бени-Коджи”, произведени между април и октомври 2023-а във фабриката в Осака.
Към 29 март 114 души са били хоспитализирани, а петима са починали след приема на добавките, рекламирани като средство за понижаване на нивата на холестерол, соъбщава компанията.
Причината за смъртта все още не е потвърдена, посочва официален представител на японското Министерство на здравеопазването, но “се подозира, че вероятният виновник е Бени-Коджи, поради което се инспектират две фабрики в рамките на два дни”.
“Кобаяши” информира на 29 март, че разследва вероятна връзка между продуктите и ефекта им върху бъбреците след получени съобщения за бъбречни заболявания, свързани с добавките. Шефът на фирмения отдел за връзки с обществеността уверява, че ръководството сътрудничи изцяло на разследването, за да може да се решат проблемите колкото е взможно по-бързо.
Фирменият завод в Осака е бил затворен през декември 2023-а заради остарели съоръжения и производството е бил прехвърлено във фабриката в град Кинокава, която е била обискирана на 31 март, съобщават японски медии. Правителството на Япония пък критикува компанията, че е изчаквала цели два месеца, за да огласи въздействието на добавките върху човешкото здраве. “Кобаяши” е започнала да изтегля продуктите от пазара на 22 март след като е получила докладите за бъбречни проблеми след приема им.
Лошата новина е, че продуктите на японската фармацевтична фирма се употребяват и в други държави. Японските медии съобщават за случай на остра бъбречна недостатъчност в Тайван. Тамошната агенция за храните и лекарствата разследва три “неочаквани здравни реакции”, които могат да са резултат от внесени материали от “Кобаяши”, информира Централната новинарска агенция на Тайван. Асоциацията на китайските потребители пък астояват да спре използването на потенциално засегнати продукти заради риск от продуктите на японската фирма.
Японското министерство на здравеопазването посочва, че е информирано за тайванския случай, но не предоставя подробности по него.
Министерството на храните и за безопасност на лекарствата на Южна Корея публикува списък от 182 извадени от търговската мрежа продукти на “Кобаяши” и на други компании, съдържащи въпросните червени дрожди и е призовало потребителите да не ги купуват онлайн. Ведомството обяви на 29 март, че официалните власти ще унищожи или върне доставките, имащи връзка с производството на японския производител на лекарства, които са на митниците.
“Кобаяши” продава “Бени-Коджи” на едро на 52 компании, които провеждат доброволни инспекции и към 29 март не са открили материали, изискващи медицински консултации. Въпросните фирми продават добавките на 173 други дружества.
Японската телевизия “Асахи” съобщава, че близо 1800 производители на храни може да се окажат засегнати, защото “Бени-Коджи” съдържа червен мухъл, използван за хранителен оцветител.
Изтеглянето на продуктите от пазара се очаква да струва на компанията над 1.8 млрд. йени (12 млн. щ. долара), като тя планира да компенсира почти 680 потребители, съобщили за здравословни проблеми.