Нетната печалба на Fibank („Първа инвестиционна банка“) за миналата година расте до 135 млн. лева. Това четем в годишния финансов отчет за 2023 година на кредитната институция. Припомняме, че през 2022 година положителният финансов резултат бе 81.20 млн. лева.
Влияние върху резултатите оказват по-високите оперативни приходи от дейността и прилаганите политики за редуциране на необслужваните експозиции и придобити активи.
Общите приходи от банкови операции нарастват до 518 млн. лева
като има увеличение при всички основни източници на доход.
Нетният лихвен доход за периода между януари и декември е в размер на 369.9 млн. лева при 270.74 млн. лева година по-рано. Основната част от тях са реализирани в България.
Тенденцията от последните години при разходите за лихви се запазва, като намаление продължава да се отчита при разходите за депозити от клиенти, които достигат 1.04 млрд. лева спрямо 1.57 млрд. лева година по-рано. Намаление има и при разходите за лихви по хибридния дълг в резултат на предприетите от банката мерки за тяхното оптимизиране.
Нетният доход от такси и комисиони за дванадесетте месеца на миналата година е 151.55 млн. лева и е с 11.97 млн. лева по-висок спрямо 2022 година.
Активите на Fibank към края на декември са в размер на 13.89 млрд. лева,
като се увеличават спрямо края на миналата година с 1.17 млрд. лева, съобщават от кредитната институция. По размер на активите Fibank е на пето място сред водещите банки в българската банкова система с дял от 8.07 процента. Динамиката отразява повишаването на привлечения ресурс, развитието на кредитния портфейл и управлението на паричните средства и ликвидни активи.
Адмистративните разходи леко нарастват през миналата година. Те са в размер на 210.67 млн. лева или с 5 млн. лева повече. С най-висок дял са разходите за възнаграждения на персонала – 85.82 млн. лева. В тях се включват средствата за заплати, социални и здравни осигуровки, начислени в съответствие с разпоредбите на бългаското законодателство. Общият брой на персонала към края на декември е 2408 човека при 2454 година по-рано, като намалява в последните пет години.
Депозитите, които са привлечени от други клиенти през миналата година, са 11.49 млрд. лева, като нетното увеличение за дванадестте месеца е от около 700 млн. лева. И по този показател Fibank е на пета позиция в първите кредитни институции в страната с дял от 8.40 на сто. Банката е на пето място по депозити от физически лица с дял от 9.41 на сто от всички влогове у нас.
През 2023 г.
нетният кредитен портфейл на „Първа инвестиционна банка“ нараства
с 12.1% до 7.16 млрд. лева с увеличение при всички основни бизнес сегменти. В кредитния портфейл на Fibank по икономически сектори с най-голям дял са заемите за частни лица (34.8%). За производството са 16.6% от средствата, в търговия – 15.2%, а в услуги – 8.4% от заемите. Една четвърт от кредитите са насочени към други сектори.
Банката е на пето място по общо изтеглените кредити, като е на тази позиция и при заемите за предприятията и при потребителските и ипотечните кредити.
Банката е сред водещите банки в картовия бизнес и платежните услуги, в т.ч. при международните разплащания и търговските операции.
Към края на декември общият брой на клоновете и офисите на Fibank в България е 120 при 126 година по-рано. И по този показател се отбелязва намаление. Броят на клоновете и офисите отразява придържането към политиката за синергия и поддържане на оптимална ефективност на клоновата мрежа, уточниха от банката.
Банката има пълен банков лиценз, издаден от Българската народна банка (БНБ), според който може да извършва всички банкови операции, разрешени от българското законодателство.
Банката има чуждестранни дейности в Кипър чрез свой клон.
Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев са най-големите акционери
като всеки от тях конпролира по 46 750 000 акции или по 31.36% от капитала. „Българска банка за развитие“ АД притежава 27 350 000 акции (18.35%), а Valea Foundation – 11 734 800 дяла, представляващи 7.87 процента. Свободно се търгуват на „Българска фондова борса“ 16 500 000 акции или 11.06 на сто от книжата справо на глас.