Управляващата партия в Турция разработва спешен план за действие

Реджеп Ердоган избори

Във вторник членовете на президиума на управляващата Партия на справедливостта и развитието, с личното участие на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, ще се съберат на спешна среща, на която ще разработят план за по-нататъшни действия. Акцентът вероятно ще бъде върху коригирането на икономическата ситуация, по-специално върху борбата с рекордната инфлация.

Поводът за това са проведените на 31 март общински избори в Турция, които доведоха до най-голямото поражение за партията от основаването й през 2001 година. Опозиционната Републиканска народна партия пое контрола в най-големите градове в страната, включително Истанбул.

По предварителни данни 

Републиканската народна партия на Турция получава 37.76% от гласовете

а Партията на справедливостта и развитието – 35.48 проценат. В същото време опозиционната партия получи мнозинство в 36 от 81 провинции на Турция, а сътрудниците на президента Ердоган само в 24. Изключително показателно е, че опозицията запази контрола над най-големите градове, по-специално Истанбул, Анкара, Измир и Бурса. Републиканска народна партия най-накрая се превърна в партия на селските жители, които бяха найголемите поддръжници на управляващата Партия на справедливостта и развитието.

Отбелязва се, че избирателната активност е ниска за Турция – 76 процента. На президентските избори през май 2023 г. тази цифра беше 87%, а на предишните общински избори през 2019 г. надхвърли 84 процента. Според турски експерти, много от тези, които преди това подкрепяха Партията на справедливостта и развитието, решиха да „накажат“ партията по този начин, изразявайки недоволство от нейния курс.

Сред приоритетните задачи на управляващите сега е приемането на икономически мерки

Например, както отбелязва каналът NTV, правителството загуби милиони гласове от пенсионери, недоволни от ниските пенсии. Минималната държавна пенсия в страната е около 10 хиляди лири (308.39 долара), а минималната заплата е 17 хиляди лири (524.26 долара). А инфлацията през февруари скочи до 67% – това е рекорд за последната година и половина. Турският вицепрезидент Чевит Йълмаз каза веднага след изборите, че борбата на правителството с инфлацията остава основен приоритет, просто трябва да се изчака малко. „Ще постигнем успех чрез решително прилагане на програмата, която беше обявена миналата година. Ще започнем да виждаме значителни резултати в нашата борба с инфлацията през втората половина на тази година.“

Според политологът Керим Хас, поражението на управляващата Партия на справедливостта и развитието на изборите се дължи именно на икономически проблеми. „Не защото опозицията представи на хората някаква цялостна икономическа програма или някаква алтернатива. Не. Хората подкрепиха опозицията в знак на протест срещу настоящата икономическа политика“, казва Керим Хас. Той също така признава, че в близко бъдеще Анкара ще начертае по-прозападен курс, тъй като икономиката на Турция до голяма степен разчита на Запада, по-специално на отношенията с Европейския съюз.

Друг интересен резултат от изборите: 

нарастващата популярност на крайнодесните настроения в Турция

Ислямистката партия „Нов ренесанс“ беше на трето място след преброяването на гласовете. Младата партия, основана едва през 2018 г., получава 6.19% от гласовете. Партията остро критикува турското правителство за икономически проблеми и външна политика. По-специално партията критикува властите за това, че на фона на войната в Газа те не прекъснаха икономическите връзки с Израел и не наложиха санкции, ограничавайки се само до експулсирането на посланици. Освен това Партията на новото възраждане активно се противопоставя на „либералните западни ценности“ (включително са против ваксинирането) и не подкрепя участието на Турция в НАТО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст