Китай е детронирал Съединените щати като предпочитан партньор за Югоизточна Азия, показва публикувано на 2 април проучване на известния център за изследване на социално-политическите и икономическите тенденции и сигурността в региона – ISEAS-Yusof Ishak Institute. Вашингтон губи позиции по ред ключови въпроси – от ангажиментите към регионалната икономика до войната между Израел и Хамас.
Данните от допитване на института до 1994 жители на Югоизточна Азия показват, че 50.5% от тях предпочитат Китай пред САЩ срещу 38.9% през 2023-а. Пекин е най-популярен в държавите с преобладаващо мюсюлманско население – трима от всеки четирима анкетирани от Малайзия, Индонезия и Бруней предпочитат китайците пред американците.
“Доверието в Съединените щати намалява”, пише в изследването. “Което може да се отдаде отчасти на ескалиращото съперничество между Вашингтон и Пекин, засилващо тревогите от растящото стратегическо и политическо влияние на Америка”.
Държавите от Югоизточна Азия като цяло възприемат САЩ като важен фактор за сигурността след като администрацията на щатския президент Джо Байдън засили военното сътрудничество с тях в опит да компенсира растящата отбранителна мощ на Китай. Регионът обаче възприема Пекин като ключов финансов и търговски партньор когато регионалните лидери търсят нови инвестиции за засилване на собствените им стопанства. Част от проблема на американците са растящите съмнения на жителите на Югоизточна Азия в ефективността на Индо-Тихоокеанската икономическа рамка за просперитет – инициирано от Вашингтон начинание за разширяване на търговията, критикувано заради липсата на значим пазарен достъп.
Китай отново е смятан за най-влиятелната икономическа и политико-стратегическа сила в региона, “изпреварвайки Съединените щати и в двете области”, посочва изследването. Участниците в него са поставили конфликта между Израел и Хамас начело в списъка от геополитическите тревоги на региона, като голяма част от тях се опасяват, че “израелските атаки в Газа са отишли твърде далече”. Почти една трета от анкетираните се страхуват, че войната в Близкия изток може да се превърне в катализатор на екстремистка активност. А второто им голямо опасение е намалялото доверие в международните закони и правов ред.
“Продължаващият конфликт между Израел и Хамас се е превърнал в спорен проблем в Югоизточна Азия, предизмикващ значително внимание във вътрешната политика на региона”, отбелязват авторите на проучването. И допълват, че той “има силен отглас в държавите от областта, чието население е от различни раси и вероизповедания”.
Шефката на Индо-Тихоокеанската програма в германския Фонд Маршал – Бони Глейзър – не е сигурна дали точно тези настроения са отговорни за спада на американското влияние сред азиатците от региона. Тя е коментирала по време на представянето на резултатите, че “без повече данни не е възможно да се отговори на този въпрос”.
Както е известно, Съединените щати подкрепят дипломатически и военно Израел в амбиците му да унищожи Хамас след атаките на групировката на 7 октомври 2023-а.
Въпреки че предпочитанията на жителите от Югоизточна Азия са се пренасочили към Китай, напрежението в Южно Китайско море са втората най-голяма геополитическа тревога на участниците в проучването. В хипотетичен избор между Вашингтон и Пекин, американците печелят подкрепата на 83.3% от анкетираните от Филипините и на 79% от Виетнам – страните, които са на предната линия на териториалните спорове с Китай.
Като цяло, “се наблюдава ръст на оптимизма сред населението на Югоизточна Азия във връзка с отношенията им с Китай”, заключава изследването. “А филипинците са най-предпазливи”.