Борислав Цеков: Конституционните промени бяха необходими, но се изпълниха във вид на шарада (част 1)

Борислав Цеков

Погледнати отвън, българските институции едва ли изглеждат добре с хаотичните си и непремислени действия

Конституционната промяна, свързана със служебното правителство беше необходима, за да се ограничи ролята на президента като кадровик на служебните кабинети и да не се превръща самият той в изпълнителна власт – през последните години видяхме едно пряко президентско управление. Проблемът обаче е, че предложените текстове са доста екстравагантни. На практика те са една шарада, ограничителен каталог. И лишават политическата система от гъвкавост при формиране не на обикновена изпълнителна агенция, а на министерски съвет.

Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ докторът по конституционно право в Института за държавата и правото при БАН Борислав Цеков,  председател на Института за модерна политика.

Още от интервюто:

Хвърля ли „политическа сянка“ върху независимостта на Сметната палата номинацията на нейния председател за служебен премиер и дава ли този избор възможност за „политическа интервенция“ в националната одитна институция?

Не е ли конфликт на интереси фактът, че след като напусне поста си на служебен премиер Димитър Главчев ще трябва да одитира себе си и собственото си правителство?

Какво означава на практика терминът „прекратяване на пълномощия“?

Кой е добрият модел за формиране на служебното правителство?

Във всички случаи ли европейското законодателство има върховенство над националните законодателства?

Вижте други събеседници в СТУДИО БАНКЕРЪ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст