Според премиера в оставка Николай Денков, съпредседателят на ДПС Делян Пеевски е “най-голямото зло, което се случва в България”, защото именно той е започнал да командва процесите. Денков заяви това по време на отчета за свършената работа в допълнителния десети месец от управлението на кабинета. Министър-председателят отговаря на въпроси на граждани и медии на живо във Фейсбук в страницата на Министерския съвет.
По думите на премиера, Пеевски е започнал да командва ГЕРБ. И всъщност той е бил този, който е искал избори, и сега отиваме на избори заради него.
Денков каза, че ако е зависело единствено от него, той отдавна е щял да смени министрите на вътрешните работи и на електронното управление – Калин Стоянов и Александър Йоловски. “В случая е необходимо мнозинство в Народното събрание. Нямаше го. Подходящият момент беше именно ротацията“, добави той.
Министър-председателят в оставка е на мнение, че Министерството на електронното управление е в лошо кадрово състояние. “Александър Йоловски обслужи по един чудесен начин желанието най-вече на Пеевски и на ГЕРБ за това да отпаднат машините за първия тур на местните избори. Той вече попадна под техен контрол. Защо да го сменят? Както чувам, може би ще остане сега и в служебното правителство, защото ще се организират следващите избори. Това е знак, че някои хора може би не искат да има честни избори“, отбеляза Денков.
Премиерът счита, че хора от “Продължаваме промяната – Демократична България” нямат място в служебния кабинет. А председателят на Сметната палата Димитър Главчев, който бе посочен за служебен министър-председател, ще има трудна задача да сформира правителство.
Попитан дали той ще ръководи преговори за съставяне на ново редовно правителство след изборите, както и вижда ли се отново като министър-председател, Денков отговори, че е твърде рано изобщо да се поставят тези въпроси. “Трябва да минат изборите, да се видят резултатите. Отсега мога да кажа, че ние си научихме урока от 48-ото Народното събрание. Тогава видяхме, че ако нямаме ясна програма с приоритети, няма смисъл да сядаме на масата за преговори”, подчерта той. Затова ако има преговори след изборите, те ще започнат приоритетите, програмата и това как ще се вземат решения.