Вчерашното пленарно заседание на депутатите започна в 09:00 ч. и приключи посред нощ в 03:00 часа. Народното събрание едва в 19:00 ч. започна да разглежда трета точка от дневния си ред, която беше създаването на Временна комисия за установяване на факти и обстоятелства във връзка с изчезналия стратегически документ “Пътна карта на проекта за разширение на газопреносната система на България”, т.нар. “Турски” или “Балкански поток”.
Вчера сутринта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов даде тежа заявка, че партията му ще подкрепи създаването на подобна временна комисия. При стартиране на обсъжданията по точката обаче, депутатите на ГЕРБ започнаха усилено да се противопоставят на предложението на ПП-ДБ, внесено от Венко Сабрутев.
По средата на дебата дойде предложение от страна на депутата от ГЕРБ Александър Ненков. Той поиска разширяване на обхвата на комисията с темата за дерогацията, ползвана от “Лукойл”. От ПП-ДБ се противопоставиха на искането, като мотивите им бяха, че по този начин комисията няма да има ясен фокус и няма да постигне нищо.
“Възраждане” също предложиха да има създаване на две отделни комисии за “Турски поток” и “Лукойл”.
По средата на дебата в разискванията се включи депутатът и бивш енергиен министър Теменужка Петкова. По нейно време всъщност проектиран и осъществен беше проектът “Турски поток”. Тя се противопостави на твърдението, че Пътната карта не е налична, а признание за това направили от самите “Продължаваме промяната”, като цитира публикация от партийния им сайт. В тази публикация се говорело за паметна записка на ДАНС, която именно доказвала, че проектът не противоречи на националната сигурност.
Тя заяви, че този проект носел на държавата ни стотици милиони приходи и ГЕРБ не се притеснявал от никаква временна комисия, защото всичко било в интерес на България. Петкова се обърна от трибуната към ПП-ДБ и изрази надежда, че някога ще види нещо построено и от тях.
Даниел Митов от ГЕРБ определи твърденията на доскорошните си партньори във властта като “огромна щуротия”, затова, че “Турски поток” бил причина Русия да нападне Украйна.
Мартин Димитров от ПП-ДБ подчерта, че е “много плашеща” невъзможността на ГЕРБ да признават грешките си. Той заяви, че до този момент не е видял официален документ за печалбата на страната от “Турски поток”. Разполага с данните с подпис на министъра за обща печалба от 334 млн. лв. за 2021 и 2022 година. Отделно от “Булгартрансгаз” са потвърдили за 243 млн. лв. разходи по проекта за тези две години. Колко печелим всъщност, попита депутатът.
Към 22:40 ч. народните представители включиха още една точка в дневния си ред – да обсъдят и гласуват временна комисия за изясняване на обстоятелствата около дейността на “Лукойл” и допълнително удължаване на работното време до приключване на всички тези предложения, включително точката за създаването на комисия за Митниците.
В 23:15 с гласовете на 182 от 183 гласували депутати, временната комисия за “Турски поток” беше създадена. Гласът “против” беше от ГЕРБ-СДС.
За членове на комисията бяха излъчени: Томислав Дончев и Александър Ненков от ГЕРБ, Венко Сабрутев и Мартин Димитров от ПП-ДБ, Рамадан Аталай и Станислав Атанасов от ДПС, Коста Стоянов, БСП – Борислав Гуцанов, а от ИТН Тошко Йорданов и Павела Митова.
Председател на комисията не беше избран, тъй като предложените Венко Сабрутев от ПП-ДБ и Коста Стоянов от “Възраждане” не получиха нужните гласове.
Комисията ще заседава със срок от един месец.
Припомняме, че преди повече от месец изчезналата Пътна карта за “Турски поток”, която цяла България издирва през последните 3-4 години, бе открита в кореспонденцията на Евгений Зобнин – помощник на руския политик Александър Бабаков, и разпространени първо от informnapalm и разкодирани от българската онлайн общност от експерти по киберсигурност и борба с дезинформацията BG Elfs.
Това се случи обаче в началото на март месец и до този момент от ПП-ДБ не бяха повдигали въпроса.
Малко преди полунощ депутатите гласуваха и създаването на още една временна комисия – за проверка на необходимостта от получената дерогация, ползвана от “Лукойл”, и икономическия ефект от нея за нашата страна и режима в Русия.
До нея се стигна след като от ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС постигнаха компромис да не се разширява обхвата на комисията за “Турски поток”.
Членове на комисията: Александър Иванов, Георг Георгиев, Красимир Вълчев, Христо Гаджев и Десислава Трифонова от ГЕРБ-СДС; Радолсав Рибарски, Васил Стефанов, Ивайло Мирчев, Искрен Митев от ПП-ДБ; Йордан Цонев, Байрам Байрам, Елван Гюркаш от ДПС; Борис Аладжов, Стоян Таслаков, Димитър Гюрев от “Възраждане”; Атанас Зафиров от БСП и Александър Вълчев от ИТН. Председател на комисията така и не беше предложен.
Беше създадена и комисия за разследване на корупционните практики в агенция “Митници” и евентуалната роля на Асен Василев в тях. Председател ще бъде Тошко Йорданов.
Членове на комисията: Теменужка Петкова – ГЕРБ-СДС; Рая Назарян – ГЕРБ-СДС; Венеция Ангова – ПП-ДБ; Константин Бачийски – ПП-ДБ; Йордан Цонев – ДПС; Хамид Хамид – ДПС; Климент Шопов – “Възраждане”; Димо Дренчев – “Възраждане”; Румен Гечев – БСП; Кристиан Вигенин – БСП; Станислав Балабанов – ИТН.
Заради продължилото до посред нощ заседание, днес депутатите ще започнат работа в 10:00 часа. Предстои изслушване на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов относно дейността на Мартин Божанов – Нотариуса. Вносител на предложението е съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Атанас Атанасов. Заседанието в тази му част ще бъде закрито за медии, поради обсъждане на класифицирана информация, се посочва в програмата.