“Проблемът със социализма е, че приключва, когато свършат парите на другите!” Тази диагноза, поставена от Маргарет Тачър преди повече от 40 години, по нашите географски ширини продължава да става все по-актуална и по-актуална. Особено, когато става дума за празници, избори и пенсионери.
На политическите партии от различни страни на спектъра им замириса на избори и отново яхнаха пенсионерите, като ги съблазняват я с великденски надбавки, я с увеличаване на доходите. Два месеца преди редовните избори за Европейски парламент и предсрочния вот за българско Народно събрание, обитателите на т. нар. политически елит се сетиха за най-големия актив сред гласоподавателите – армията от 2 милиона пенсионери. Кой знае защо обаче това им “присещане” отново е от днес за утре, защото за
кардинално качествена реформа на пенсионната система,
след която на възрастните хора дори да не им идва наум за някакви си добавки, на никого не му хрумва.
Нито пък някой е седнал да си мори акъла на тема за утрешните пенсионери, които продължават да пестят от осигуровки, защото не вярват някога да получават нещо по-различно от смешни и жалки “възрастови” подаяния
В сряда (3 април) парламентарната социална комисия прие
предложението на ГЕРБ-СДС и ДПС за 75 лв. великденска добавка
за хората с пенсии под линията на бедност.
Аргументът на тези партии беше, че в страната има 534 000 души, които ще посрещнат Възкресение Господне с пенсия, която е под 526 лева. В предложението се казва също, че вместо да се правят дарителски кампании, държавата може да възстанови традицията за Великден и за Коледа пенсионерите да получават добавки.
БСП сякаш само това чакаше. И не само прегърна идеята на актуалните си врагове, ами направи още две крачки към светлото предизборно бъдеще: предложи хората с минимални пенсии да получат по 100 лева, а всички – по 50 лева.
Както винаги, “Възраждане” надцака всички с офертата всички пенсионери, независимо от размера на месечните им “доходи”, да получат твърдо по 100 лева. И не пропусна възможността да втрещи всички с поредната си радикална идея:
1.5 млрд. лв. се прехвърлят от частните пенсионни фондове в държавния бюджет
и така щяло да има достатъчно пари и за великденски, и за коледни надбавки.
Хората на Костадинов със сигурност не са неграмотни и прекрасно знаят, че това няма как да се случи, защото е противоконституционно. За сметка на това обаче широките народни маси хал хабер си нямат какво пише в действащата нормативна уредба и затова вярват дори на най-очевидни безумия.
Популисткото раздаване на пари е доста болна тема у нас, защото тази хватка не само кара “под строй” пенсионерите и социално слабите до избирателните секции, но и тушира в зародиш всякакви протести. От десетилетия обещанията винаги са щедри, а парите се раздават на калпак без някой да се интересува, че вземането и възстановяването им е подчинено на физическия
закон за скачените съдове: когато единият е пълен, другият е празен.
Финансовият министър в оставка Асен Василев отхвърли това предложение, защото то би означавало допълнителни средства да има само за 20-25% от пенсионерите, а към момента Националният осигурителен институт не разполага с необходимата сума. За целта са нужни 40 милиона лева, които според вносителите ще бъдат за сметка на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 година. В момента обаче в хазната няма толкова пари и няма яснота дали ще ги има до края на годината.
Василев посочи, че
до края на февруари в НОИ са събрани 6 млн. лв. повече от предвидено,
а до края на март се очаква от осигуровки да бъдат събрани към 10 млн. лева. Според него е по-добре, ако има излишък, той да бъде разпределян трайно между всички пенсионери. Освен това, финансовият министър подчерта, че даването на добавки за Великден поставя под риск увеличението на пенсиите през юли, защото за подобно увеличение е необходима актуализация на държавния бюджет.
Няма спор, че
държавата е длъжна да се грижи за най-уязвимите хора,
но тези 75 или 100 лева не решават абсолютно нищо. По-разумно би било те да са включени в социална програма, докато тече сериозна пенсионна реформа у нас. През 2015 г. имаше опити в тази посока, но не бяха положени достатъчно усилия и всичко приключи преди да е започнало. В същото време часовникът тиктака, защото България има сериозен демографски проблем, който ще удари силно пенсионната система в бъдеще. Новата система трябва да е пазарна, а не да разчита на парите на другите.