Търговията между Турция и Русия зацикли под натиска на санкциите

Търговията между Турция и Русия зацикли под натиска на санкциите

Западните санкции ограничават процъфтяващата търговия между Турция и Русия, което нанася удар върху ключова продоволствена линия за Москва, която, според Съединените щати и Европейския съюз, захранва финансово войната с Украйна.

Продажбите на износителите на техника, спечелили най-много от нарасналите турски доставки за Русия през 2023-а, могат да спаднат с 1 млрд. щ. долара през тази година заради “неясните” и “бързо разширяващи се” списъци от забрани и акциите срещу елементи с потенциална двойна употреба, включително и за военни цели, посочва Кутлу Каравелиоглу – председател на Асоциацията на износители на техника, в която членуват 22 хил. фирми от бранша. Той допълва, че това е една трета от общия размер на реализираните сделки с руски партньори през 2023-а, като най-сериозно са застрашени машинните части, помпите и електрическите двигатели.

“Не изглежда възможно за който и да било сериозен произовдител на техника да запази предишните си ангажименти в Русия в условията на нарастващ натиск върху банковата система и продоволствените вериги”, коментира Каравелиоглу.

Това е лоша новина за турските компании, както и за усилията на Анкара да понижи дефицита по текущата сметка на страната. Но същевременно показва, че санкциите на Вашингтон и Брюксел оказват все по-голям ефект върху Русия, дори в чуждестранни юрисдикции като Турция – страна членка на НАТО, която се опитва да съхрани икономическите си отношения с Москва въпреки войната.

Публикувани на 4 април предварителни данни от турското Министерство на търговията показват, че износът за Русия е спаднал с 33.7% през първото тримесечие спрямо същия период на миналата година.

Търговският обмен между двете държави набъбна след нахлуването в Украйна през февруари 2022-а. Което предизвика сериозни критики и последващи санкции на Запада, целящи да спрат потока от стоки, най-вече на индустриална техника и резервни части, които биха могли да влязат в употреба и да помогнат на руската военна машина. ЕС твърди, че Турция, Обединените арабски емирства и Китай са сред страните, заобикалящи рестрикциите на общността върху търговията на санкционирани технологии с Кремъл.

Тазгодишният спад на износа за Русия идва в хода на усилията на Анкара да затопли отношенията си с Вашингтон, включително и със засилване на надзора върху свързани с руснаците банкови транзакции на турски субекти. Китай също е увеличил проверките на връзките на банковите клиенти с руски партньори след американските заплахи за вторични санкции, отправени през декември 2023-а.

Компаниите по света имат сложната задача да се съобразяват с лавинообразно нарастващ брой ограничения срещу Русия, които към февруари са достигнали почти 18 хил. срещу около 2600 преди инвазията, по данни на Castellum.AI – компания, следяща спазването на санкциите.

“Свидетели сме на все по-засилващия се контрол на регулаторите, особено в сферата на металите и минната дейност, строителството, въздухоплаването и производствения сектор на Русия”, посочва Тан Албайрак – адвокат, специализиран в областта на санкциите и контрола върху износа в правната кантора Reed Smith. Особено внимание се обръща на частите за техника, чиповете и електронните платки, защото те могат да се използват, примерно – както за перални машини, така и за бойни танкове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст