По повод 145 години от обявяването на София за столица на България Столичната община организира концерти, изложби и други събития. На 6 и 7 април общината и платформата historicalroutes.bg организират исторически беседи “Зад фасадите на ПАРИЖ 1 и МОСКОВСКА 33”. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
Припомняме, че на 3 април, по стар стил 22 март, 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния град Велико Търново избира за столица на Княжество България София. Предложението е направено от проф. Марин Дринов.
Столична община отваря централните си сгради,
за да се насладят посетителите на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов – сградата на ъгъла на “улица”Московска” и „Париж“ № 1 (по проект на арх. Никола Лазаров) и да разгледат старото Интендантство към Двореца – днешната сграда на кметство на улица “Московска” № 33. Ще бъдат реализирани по пет беседи на ден с продължителност около 45 минути всяка. Участието става след предварително записване.
Здравко Петров от historicalroutes.bg – урбанист и автор на книгата “Исторически маршрути: София” ще води беседите и ще разкаже как е изглеждала София след Освобождението. Посетителите ще разберат и какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет,
защо Константин Иречек нарича града ни “българската Венеция”.
Ще научим за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица на фона на две от най-забележителните ѝ сгради, ще проследим как София преминава през пълна промяна за по-малко от три десетилетия, а криволичещите сокаци и кьорсокаци се заменят от широки и прави улици с осветление и електрически трамваи.
В сградата на ул. “Московска” № 33 ще бъде изложен и оригиналният проект за столичния герб, дело на Харалампи Тачев.
“Московска” е централна улица в София, на която (или съвсем наблизо) се намират някои от важните сгради и символи на столицата, включително сградата на Столична община и Столичния общински съвет. Започва от гърба на административната сграда на Парламента (бившия Партиен дом) и завършва в кръговото движение около Паметника на Васил Левски.
По улицата са се “настанили” редица забележителности. По средата на дължината на улицата се намира внушителната църква “Света София” – втората най-стара в града. В съседство е площадът с Храм-паметника “Александър Невски”. В началото на “Московска” е градината на Националната художествена галерия (бившият Царски дворец), чийто официален вход е откъм пл. “Княз Александър I”. В нейния край се намира Галерията за чуждестранно изкуство.
На ъгъла на “Московска” и “Г. С. Раковски” се издига най-старата софийска многоетажна жилищна сграда, кооперативна собственост (“кооперация”) – Палата “Света София” (завършена 1929 г.) по проект на арх. Лазар Парашкевов. На “Московска” 43 се намира домът на Евстрати и Евлоги Гешови – наследници на Иван Евстратиев Гешов. На “Московска” 47 се е намирала къщата на Никола Мушанов – един от известните проекти на архитект Станчо Белковски. През 2005 г. е надстроена – един от най-спорните случаи в София на “интегриране” на съществуваща сграда в ново пространство.