С различни събития се отбелязват 145 г. от обявяването на София за столица

Столичният общински съвет, столична община кметство сграда столица

По повод 145 години от обявяването на София за столица на България Столичната община организира концерти, изложби и други събития. На 6 и 7 април общината и платформата historicalroutes.bg организират исторически беседи “Зад фасадите на ПАРИЖ 1 и МОСКОВСКА 33”. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община. 

Припомняме, че на 3 април, по стар стил 22 март, 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния град Велико Търново избира за столица на Княжество България София. Предложението е направено от проф. Марин Дринов.

Домът на Киро Стефанов на ъгъла на ул. „Париж 1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Столична община отваря централните си сгради,

за да се насладят посетителите на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов – сградата на ъгъла на “улица”Московска” и „Париж“ № 1 (по проект на арх. Никола Лазаров) и да разгледат старото Интендантство към Двореца – днешната сграда на кметство на улица “Московска” № 33. Ще бъдат реализирани по пет беседи на ден с продължителност около 45 минути всяка. Участието става след предварително записване.

Здравко Петров от historicalroutes.bg – урбанист и автор на книгата “Исторически маршрути: София” ще води беседите и ще разкаже как е изглеждала София след Освобождението. Посетителите ще разберат и какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет,

защо Константин Иречек нарича града ни “българската Венеция”.

Ще научим за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица на фона на две от най-забележителните ѝ сгради, ще проследим как София преминава през пълна промяна за по-малко от три десетилетия, а криволичещите сокаци и кьорсокаци се заменят от широки и прави улици с осветление и електрически трамваи.

В сградата на ул. “Московска” № 33 ще бъде изложен и оригиналният проект за столичния герб, дело на Харалампи Тачев.

“Московска” е централна улица в София, на която (или съвсем наблизо) се намират някои от важните сгради и символи на столицата, включително сградата на Столична община и Столичния общински съвет. Започва от гърба на административната сграда на Парламента (бившия Партиен дом) и завършва в кръговото движение около Паметника на Васил Левски.

По улицата са се “настанили” редица забележителности. По средата на дължината на улицата се намира внушителната църква “Света София” – втората най-стара в града. В съседство е площадът с Храм-паметника “Александър Невски”. В началото на “Московска” е градината на Националната художествена галерия (бившият Царски дворец), чийто официален вход е откъм пл. “Княз Александър I”. В нейния край се намира Галерията за чуждестранно изкуство. 

На ъгъла на “Московска” и “Г. С. Раковски” се издига най-старата софийска многоетажна жилищна сграда, кооперативна собственост (“кооперация”) – Палата “Света София” (завършена 1929 г.) по проект на арх. Лазар Парашкевов. На “Московска” 43 се намира домът на Евстрати и Евлоги Гешови – наследници на Иван Евстратиев Гешов. На “Московска” 47 се е намирала къщата на Никола Мушанов – един от известните проекти на архитект Станчо Белковски. През 2005 г. е надстроена – един от най-спорните случаи в София на “интегриране” на съществуваща сграда в ново пространство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст