Стабилизирането на пазара на злато се превърна в наболял въпрос за правителството на Виетнам откакто по-високите регионални цени насочиха контрабандистите към скъпоценния метал. А този устрем води до изкривяване на валутния курс и обезценяване на донга, което вреди на националното стопанство. Премиерът на страната Фам Мин Чин и членове на Националния консултационен съвет за финансова и парична политика са сред най-високопоставените представители на властта, настояващи за решение на проблема през последните месеци. През миналата седмица Чин заяви, че ножицата между цените на метала на местна почва и на международния пазар трябва да се затвори и разпореди на централната банка да вземе мерки.
Вносът на злато във Виетнам е дстигнал 55.5 тона през миналата година срещу 39.8 тона през 2020-а, по данни на Световния съвет за златото. Запознати с вътрешния пазар на жълтия метал и регулирането му лица твърдят, че този скок е станал възможен благодарение на нелегалните канали за доставки защото страната има стриктни правила за вноса.
Разцветът на златната контрабанда се подгрява от комбинацията от липсата на официални доставки и насочването към сигурни активи в условията на борещата се местна икономика и геополитическата несигурност. Златният приток обаче оказва сериозен натиск върху националната валута, защото контрабавдистите трябва да купят щатски долари на черния пазар, за да платят скъпоценната суровина. Резултатът е 24,962 донга за един щ. долар при приключването на валутната търговия на 5 април в Ханой – близо до най-слабата в историята котировка на виетнамските пари, които са поевтинели с 2.9% от началото на годината.
Търсенето на щатски долари за вноса на злато има потенциал да окаже по-нататъшен натиск върху донга, което ще затрудни сериозно усилията на виетнамските централни банкери да овладеят инфлацията и ще има отрицателен ефект върху стопанството, посочват икономисти.
Златото отбеляза поредица от рекорди през последните седмици и докосна последния си исторически рекорд от 2330.50 щ. долара за тройунция на 5 април преди да приключи седмицата на 2329.75 долара за тройунция – дневен ръст от 1.69 процента. Основните причини, подкрепящи златния подем, са задълбочаващото се напрежение в Близкия изток и войната в Украйна, които пренасочват инвестиции в по-сигурни активи.
Подобна златна лудост се наблюдава и в други държави със силно търсене на скъпоценния метал като Китай. Китайците купуват ударно злато от миналата година, за да се застраховат срещу несигурното и лъкатушещо икономическо възстановяване на националното стопанство. Тази активност наложи намесата на Народната банка на Китай да ограничи вноса на жълтия метал през 2023-а, за да защити юана когато той падна до най-ниските си котировки за последните няколко години.
Цената на златото в следобедните часове на 5 април във Виетнам е скочила до грубо 2719 щ. долара за тройунция – с почти 400 долара над тази на международния пазар.
Десетилетията на военни действия, революции и икономически трусове са засилили увлечението на виетнамците към скъпоценния метал. Виетнамските кредитни институции са приемали депозити и са отпускали заеми в злато до 2012-а когато централната банка забранява тази практика и става единствен вносител на суровината. “Сайгон джуълъри” пък остава единственият законен производител на златни кюлчета. В резултат на въведения монопол, локалната надценка над международния златен курс е около 15 млн. донга или 600 щ. долара за 50 грама метал през последните месеци срещу едва 2-3 млн. донга преди десет години, твърди Виетнамската асоциация на търговците на злато.
Националният консултационен съвет за финансова и парична политика предложи през март да се преустанови държавния монопол на вноса на злато и производството на кюлчета. Основанието – продължилото 12 години регулиране “е постигнало успех и е изпълнило целта си”.
Купувачите на злато във Виетнам, основно производителите на бижута, отдавна купуват скъпоценната суровина от незаконни канали заради липсата на импортни разрешителни. Краят на монопола ще означава повече легални пътища за достъп до жълтия метал, което ще стесни местната надценка, посочва ръководството на Виетнамската асоциация на търговците на злато. И допъва, че ако това не стане, премията ще скочи до 25-30 млн. донга за 50 гр. злато до края на тази година.
Премахването на монопола ще намали или обезсмисли напълно ролята на контрабандистите. Върговната държавна прокуратура на страната съобщи през март, че ще обвини 24 души от два криминални кръга за контрабандата на около 6.2 тона злато от Камбоджа във Виетнам.