В Народното събрание, по инициатива на заместник-председателя му от “БСП за България” – Кристиан Вигенин – бе представено проучване на нормативната уредба в ЕС в посока защита на пчелите и в подкрепа на пчеларството.
Проучването е направено от екип студенти с ръководител проф. Ганета Минкова – преподавател по данъчно право в Софийския университет “Св. Климент Охридски“, предаде Българската телеграфна агенция.
То е поръчано от Вигенин през 2023 г. и е свързано с тревожните тенденции на намаляващ брой пчелни семейства на територията на Европейския съюз.
Един от основните въпроси, на които проучването търси отговор, е дали в отделните страни членки на ЕС за пчеларството има данъчни облекчения. Оказва се, че това е така в някои държави, а в други – доходите от пчеларство изцяло са освободени от данъци.
Освен това в ЕС има изисквания на какво отстояние да се намират кошерите от къщите, улиците и пътищата. Това е свързано с принципа околната среда около пчелините да не се обработва с пестициди. В повечето държави (Германия, Нидерландия, Ирландия, Испания, Люксембург, Малта) има и изискване пчеларите да се регистрират. Тази мярка е въведена заради предоставянето на възможност за ползване на данъчни облекчения. От друга страна в страните членки на ЕС няма специализиран орган по пчеларството.
Припомняме, че през февруари 2024 г. от Асоциацията на производителите на мед и пчелни продукти предупредиха, че са в изключително тежка ситуация. Те призоваха за дългосрочно решаване на проблемите им, един от които е сриването на цената с 60% заради дъмпинговия внос и фалшивите продукти.