Европейският съд по правата на човека осъди Швейцария за бездействие в областта на климата

Европейския съд по правата на човека осъди Швейцария за бездействие в областта на климата

Климатични активисти спечелиха ключово дело срещу швейцарското правителство в Европейския съд по правата на човека, като висшият орган постанови, че страната трябва да защити по-добре гражданите си от последиците от изменението на климата. За това съобщава „Асошиейтед прес“.

Това е първият път, в който международен съд се произнася по изменението на климата – и първото решение, потвърждаващо, че държавите имат задължение да защитават хората от последиците от него. Върху този факт акцентира Корина Хери, експерт по съдебни спорове в областта на климатичните промени в университета в Цюрих.

Екранна снимка 2024 04 09 174510

Съдът няма общо с Европейския съюз, защото Швейцария не е страна членка. В неговото решение е записано, че страната не е изпълнила задълженията си в борбата с климатичните промени и не е постигнала целите за намаляване на вредните емисии, като така е в нарушение на човешките права. Европейската конвенция за правата на човека гарантира на хората ефективна защита от сериозните неблагоприятни последици от изменението на климата върху здравето и качеството им на живот.

Активистки от групата „Възрастни жени за защита на климата“, които са на средна възраст 74 години, твърдят, че те са особено засегнати, тъй като по-възрастните са най-уязвими към екстремните горещини, които стават все по-чести.

Екранна снимка 2024 04 09 174529

„Съдът призна основното ни право на благоприятен за здравето климат и страната ни да направи това, което не успя да направи досега – да вземе амбициозни мерки за защита на нашето здраве и бъдещето на всички“, подчерта Ан Марер, член на групата.

Властите в Швейцария обявиха, че добросъвестно ще изпълнят решението на съда, като ще проучат всички необходими стъпки.

Според активистите много правителства не са разбрали сериозността на проблема с климатичните промени и все повече разчитат на съдилищата, за да подтикнат властимащите да се заловят за работа.

Глобалното затопляне трябва да се задържи до 1.5 градуса по Целзий, над прединдустриалните нива, в съответствие с целите на Парижкото споразумение за климата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст