Европейският съд по правата на човека осъди Швейцария за бездействие в областта на климата

Европейския съд по правата на човека осъди Швейцария за бездействие в областта на климата

Климатични активисти спечелиха ключово дело срещу швейцарското правителство в Европейския съд по правата на човека, като висшият орган постанови, че страната трябва да защити по-добре гражданите си от последиците от изменението на климата. За това съобщава „Асошиейтед прес“.

Това е първият път, в който международен съд се произнася по изменението на климата – и първото решение, потвърждаващо, че държавите имат задължение да защитават хората от последиците от него. Върху този факт акцентира Корина Хери, експерт по съдебни спорове в областта на климатичните промени в университета в Цюрих.

Екранна снимка 2024 04 09 174510

Съдът няма общо с Европейския съюз, защото Швейцария не е страна членка. В неговото решение е записано, че страната не е изпълнила задълженията си в борбата с климатичните промени и не е постигнала целите за намаляване на вредните емисии, като така е в нарушение на човешките права. Европейската конвенция за правата на човека гарантира на хората ефективна защита от сериозните неблагоприятни последици от изменението на климата върху здравето и качеството им на живот.

Активистки от групата „Възрастни жени за защита на климата“, които са на средна възраст 74 години, твърдят, че те са особено засегнати, тъй като по-възрастните са най-уязвими към екстремните горещини, които стават все по-чести.

Екранна снимка 2024 04 09 174529

„Съдът призна основното ни право на благоприятен за здравето климат и страната ни да направи това, което не успя да направи досега – да вземе амбициозни мерки за защита на нашето здраве и бъдещето на всички“, подчерта Ан Марер, член на групата.

Властите в Швейцария обявиха, че добросъвестно ще изпълнят решението на съда, като ще проучат всички необходими стъпки.

Според активистите много правителства не са разбрали сериозността на проблема с климатичните промени и все повече разчитат на съдилищата, за да подтикнат властимащите да се заловят за работа.

Глобалното затопляне трябва да се задържи до 1.5 градуса по Целзий, над прединдустриалните нива, в съответствие с целите на Парижкото споразумение за климата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст