При липса на кворум временната парламентарна комисия по случая “Нотариуса” изслуша главния съдебен инспектор и магистрати по твърденията за връзки на разстреляния в края на януари Мартин Божанов със съдии и прокурори.
На заседанието не дойдоха представителите на ГЕРБ – СДС, ДПС и “Има такъв народ”.
Има гости, няма кворум – констатира председателят на Комисията Никола Минчев и даде дума на гостите.
Главният съдебен инспектор Теодора Точкова подробно обясни какво прави и какво ще направи съдебният инспекторат, самосезирал се по твърденията за зависимости в съдебната система около кръговете на Мартин Божанов – Нотариуса и Петьо Петров – Еврото. Отрече критиките за бездействие, както и за използването на институцията като бухалка спрямо неудобни магистрати.
И тя, и останалите гости отрекоха да познават Нотариуса и Еврото, да са ходили в SS клуб и в ресторант “Осемте джуджета”, както и да познават магистрати, които са ходили там.
Пред малобройните депутати говори и районният прокурор Константин Сулев
– един от магистратите, работили преди година по делото срещу Пепи Еврото, активирано от снимка на и.д. главния прокурор, тогава заместник на Иван Гешев – Борислав Сарафов, с Петров пред ресторант “Осемте джуджета”.
След отстраняването на Гешев Сулев става обвиняем и до дни ще се изправи пред съда по обвинение, че, за да спре критична медийна информация по отношение на бившия главен прокурор, е извършил длъжностно престъпление.
Магистратът отрече да е действал в полза на Иван Гешев, с когото се запознал едва след като станал бивш главен прокурор.
“Никога не съм се подписвал в декларации в негова подкрепа, не съм ходил на демонстрации пред Съдебната палата на стълбите, отново в негова подкрепа, и нямам никакви лични отношения с него”, заяви Сулев.
Той каза, че не се страхува от Борислав Сарафов и вярва в българския съд.
Председателят на закрития спецсъд Георги Ушев и бившият спецсъдия Галя Георгиева също бяха изслушани от депутатите. Те предупредиха, че внушенията за зависими от външни влияния магистрати, каквито се правят на заседанията на Комисията, удрят върху авторитета и независимостта на съдебната система.