Със 137 гласа “За” и нито един “Против” и “Въздържал се” депутатите приеха на първо четене промени в Закона за здравето, с които и след 18-годишна възраст пациентите с редки болести ще получат безплатно лечение.
С мярката, предложена от Кирил Петков от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” и група депутати, ще стане възможно до края на 2024 г. 25 души да продължат безплатното си лечение, което ще струва на бюджета 8.405 млн. лева.
По време на дебатите около законопроекта депутатът от “Възраждане” Димо Дренчев постави въпроса защо трябва да се плаща на фармацевтични компании за вноса на подобни лекарства, а те не бъдат задължени да произвеждат подобни продукти и няма ли това да излезе по-евтино на държавата.
Андрей Чорбанов от “Има такъв народ” му обясни, че това е световен проблем, който е намерил решение в създаване на консорциуми от лекари, които се обединяват, за да осигурят лечението на около стотина души, болни от някоя от многото редки болести. Ето защо той бе категоричен, че няма как държавата да се ангажира да стимулира масовото производство на подобни лекарства.
Георги Гьогов от “БСП за България” пък посочи, че редките болести са между 6000-8000 и от тях в Европа страда около 5% от населението или 30 млн. души. За България се твърди, че става въпрос за около 450 000 души. Той поясни, че тези болести не се познават в достатъчна степен от лекарите и това води, както до забавяне на диагностицирането им, така и до риск лечението им да започне фатално късно.
Той уточни, че е имало опит – с манифест “Действие за редките” – лечението на редките болести да влезе в здравната стратегия на България, но засега такава няма – тъй като тя е върната за доработване.