Руският суров петрол отново е надскочил сериозно ценовия таван от 60 щ. долара за барел, наложен от Г-7 с цел да лиши москва от приходи за войната в Украйна. Което предполага сериозно незачитане на рестрикциите. Цената на базовия руски сорт “Уралс” е била около 75 щ. долара за барел в местата, откъдето суровината е напускала пристанищата на Балтийско и Черно море, показват данни на “Аргус медия”.
Оценките на водещия независим доставчик на пазарни проучвания на глобалните пазари на енергия и суровини са потвърдени и от някои страни, участвали във фиксирането на лимита. Официални представители на Съединените щати проучват ценовия ръст, който отдават на по-широката геополитическа динамика, посочва старши чиновник в американското министерство на финансите.
Ценовият таван изисква от западните компании, участващи в процеса на транспортиране на руското гориво, да получават т. нар. атестат – документ, доказващ, че товарът струва 60 долара за барел или по-малко. Ако това изискване не е изпълнено, фирмите нямат право да предлагат услуги като застраховки и превоз. Фактът, че цените на “Аргус” са далеч над това равнище, са белег на сериозен разрив.
Въпреки че “Уралс” се задържа над 60 долара за барел почти цяла година, скокът през този месец над 70 долара за барел поставя под съмнение надеждността на тези удостоверения за търговците, които искат да продължат да ползват западните услуги.
През март 23% от доставките на руско черно злато са били застраховани срещу разливи и сблъсъци на плавателни средства от членовете на IGP&I (предлагаща застрахователни покрития на собствениците на кораби), показват данни на агенция “Блумбърг”. Това означава, че търговците са гарантирали, че товарите им са доста по-евтини от посочените от “Аргус”.
Официален представител на Съединените щати твърди, че този таван е оказал търсения ефект като е намалил количеството пари, които Кремъл е получил от продажбите на суров петрол. Те са били осъществени или под лимита когато са били ползвани западни услуги, или от руската сенчеста флота. Вашингтон планирал да продължи да контролира спазването на ценовия таван като санкционира плавателните съдове от този сенчест превоз, но нямало да го прави под натиска на конкретни пазарни движения, обяснява пожелалият анонимност правителствен чиновник.
Европейската комисия засега отказва коментар по изнесените от “Аргус” данни.
По времето когато барелите “Уралс” са пристигали в Индия, сортът се е търгувал за 88 щ. долара за барел – с малко под 3.80 долара за барел по-евтино от глобалния базов сорт Dated Brent за физически доставки, показват оценките на “Аргус”. А когато другият руски сорт суров петрол ESPO е напускал пристанище Козмино в Източна Русия, той е струвал по 84 щ. долара за барел. ESPO не се е доближавал до ценовия таван от близо година.
Дори и в този случай обаче, огромните разходи за превоз, които произтичат директно от санкциите, предполагат поне някакъв натиск върху Москва, смятат анализаторите на “Аргус”. И допълват, че транспортирането на барелите до Азия вече е доста по-скъпо отколкото би било до Европа – основният пазар за руската суровина преди началото на военните действия срещу Украйна. Което орязва цените на изнасяното руско черно злато.
Що се отнася до превоза на “Уралс” от Балтийските пристанища до Индия или Китай, агенцията пресмята, че санкциите прибавят, съответно по 7.12 и 8.79 щ. долара на барел към разходите за доставка. И двете стойности обаче, макар и високи, са под равнищата отпреди месец.
От октомври 2023-а насам американското министерство на финансите демонстрира, че е подготвено да наказва компаниите, които не са спазвали ценовия таван за транспортиране на руски суров петрол. Обаче, предвид стремежа на американците да не допуснат тези ограничения да нарушат петролния поток и да доведат до ценови скокове – нещо, което вече се наблюдава и при “Брент” и при WTI, този надзорен устрем може да се охлади поне в момента.
В 16.30 ч. българско време на 10 април фючърсните контракти на петрола сорт “Брент” за доставка през юни се търгуваха за 89.81 щ. долара за барел, а на американския лек суров петрол WTI за доставка през май – за 85.58 долара за барел.