Палестинското радикално движение Хамас отказва да освободи 40 живи заложници като част от предложеното споразумение за примирие с Израел в ивицата Газа. Това съобщава вестник The Times of Israel.
Израел настоява радикалите да върнат 40 живи заложници в съответствие с ново предложение за установяване на примирие в ивицата Газа, отбелязва вестникът. Въпреки това от Хамас казват, че за да направят това, ще трябва да освободи мъже израелски войници, тъй като движението няма 40 живи старци, жени и жени войници. В същото време радикалите отказват да освободят мъжете войници, заловени на 7 октомври миналата година, и са готови да освободят по-малко от 40 заложници, съобщава радио Кан, като нарича този въпрос най-голямата пречка в продължаващите преговори в Кайро.
По-рано катарският телевизионен канал Ал Джазира, позовавайки се на източници, съобщи, че
преговарящите са представили на страните в конфликта ново предложение за прекратяване на огъня
в ивицата Газа, което трябва да бъде приложено на три етапа. В първата фаза Хамас ще освободи 40 израелски заложници, задържани в ивицата Газа, в замяна на освобождаването на 900 палестински затворници, включително 100 осъдени на доживотен затвор. Сред другите параметри на евентуално споразумение за прекратяване на огъня източниците на ТВ канала посочват завръщането на разселените цивилни в северната част на анклава и ежедневното преминаване на 500 камиона с хуманитарна помощ.
Освен това посредниците са предложили
да се създаде безопасна зона около главните магистрали на ивицата Газа – магистралата Салах ал-Дин и улица Ал-Рашид,
които свързват северната и южната част на анклава. Новото предложение гласи, че израелските сили трябва да бъдат разположени на 500 метра от магистрали, които ще позволят на разселените жители да се върнат в северната част на Ивицата Газа.На 7 април в Кайро започна поредният кръг от преговори за установяване на примирие в Газа. В понеделник вечерта египетският телевизионен канал Al-Qahira Al-Ikhbariya съобщи, че по време на консултациите е постигнат значителен напредък и страните са постигнали консенсус по редица ключови спорни въпроси.