Членовете на Европейския парламент (ЕП) гласуваха на 11 април правила, позволяващи на правителствата на страните членки на Европейския съюз да забраняват вноса на руски втечнен природен газ като не допускат руски фирми да запазват капацитет за транспортиране на горивото през националните газови мрежи за пренос. Общността не наложи санкции на руския природен газ, на който някои нейни членове разчитат изцяло.
Новата газова политика на ЕС цели да създаде правен регламент за правителствата да блокират руските газови доставки до страните им, въпреки че досега нито един значим вносител не е посочил, че ще използва тази опция. Тя позволява на държавните ръководители временно да не допускат износители на синьо гориво от Русия и Беларус да наддават за капацитет от газовата инфраструктура на съответната нация, по която трябва да се изпрати газ (по газопровод или във втечнен вид) във вътрешността на Европа.
Москва оряза газовите доставки по газопроводите за Стария континент след нахлуването в Украйна през февруари 2022-а, с което ограничи основния маршрут на горивото до европейските страни. Руският втечнен природен газ обаче продължава да постъпва, основно през пристанища в Испания, Белгия и Франция. Тези държави все още не са потвърдили, че ще използват новия правен регламент за газовия пазар.
Говорител на испанското министерство на енергетиката е заявил, че подкрепя общата позиция на ЕС за забраната на руски втечнен природен газ, ако Мадрид не я приложи еднолично, защото руските фирми могат просто да изпратят газовите си товари до други пристанища от общността.
Белгийският министър на енергетиката уверява, че правителството на страната анализира закона и заложените в него условия, в които се посочва, че ограничаването на руския газов внос не може да нарушава газовите потоци между държавите от ЕС. Белгия прави реекспорт на по-голяма част от втечнения природен газ, който получава от Русия, към други страни.
Френското министерство на финансите засега не е коментирало официално казуса.
Руските доставки на втечнен природен газ за Европа са се увеличили през миналата година до 22 млрд. куб. м от около 16 млрд. куб. м през 2021-а, показват анализи на ЕС.
Новата пазарна газова политика трябва да бъде гласувана с квалифицирано мнозинство преди да влезе в сила. Това означава, че поне 72% от страните членки на ЕС трябва да я подкрепят и в тези държави трябва да живеят поне 65% от населението на общността. Всеобщото мнение е, че това условия ще бъде изпълнено без проблеми и новият регламент ще бъде одобрен без промени.
ЕС наложи санкции за вноса на руски суров петрол и въглища по море, които изискват единодушната подкрепа на държавите от общността. Унгария гласува против забраната за внос на руско синьо гориво.