Водещи корпоративни лидери от технологичния, финансовия и медийния бранш са присъствали на официалната държавна вечеря в Белия дом на 10 април в чест на японския премиер Фумио Кишида, който е на посещение във Вашингтон. Звездното събитие е част от програмата на американския президент Джо Байдън, целяща да засили връзките в областта на сигурността и на икономиката между двамата партньори.
Уолстрийт е бил представен от главния изпълнителен директор на „Джей Пи Моргън Чейз“ Джейми Даймън, от шефа на „Блек рок“ Лари Фин и от президента на „Блекстоун груп“ Джонатан Грей.
Сред популярните личности от Силициевата долина, присъствали на събитието, се открояват основателят на „Амазон“ Джеф Безос, Тим Кук на „Епъл“, главният изпълнителен директор на „Ай Би Ем“ Арвинд Кришна и президентът на „Майкрософт“ Брад Смит, чиято компания обяви на 9 април, че ще инвестира 2.9 млрд. щ. долара през следващите две години за инфраструктурата от изкуствен интелект и облачните изчисления в Япония.
От японска страна в държавната вечеря са участвали шефът на „Софт банк“ Масайоши Сон и бившият председател на „Мицубиши корп.“ Кен Кобаяши.
Американската президентска двойка е предложила на гостите меню от три блюда, включващо отгледана в развъдници сьомга и приготвен при специален процес рибай-стек, поднесени с вина от щатите Вашингтон и Орегон. Въпреки че пристигането на Кишида не е съвпаднало с разгара на цъфтежа на черешите в столицата на Съединените щати, повечето – подарени от Япония, пролетното настроение е доминирало вечерята с украса от пеперуди, японски градини и изображения на изкуствени езерца с риби koi. Гостите е забавлявал американският певец и автор на песни Пол Саймън.
Много от присъстващите посветиха вниманието си на въпроси от отбраната, които доминираха срещите между Кишина и Байдън на 10 април по време на първата официална визита на японски лидер в САЩ от 2015-а насам. Двамата държавни ръководители искат да заздравят връзките си във военната област в Индийски и Тихи океан, за да парират нарастващото влияние на Китай в региона и все по-войнственото поведение на Пекин. По време на посещението обаче са били заявени и ред инициативи за укрепване на партньорството и на инвестициите в технологичния сектор.
На събитието са били поканени и председателят на бейзболния отбор „Лос Анджелис доджърс“ и главният изпълнителен директор на „Гугенхайм партнърс“ Марк Уолтърс. Както и двама видни профсъюзни лидери: Дейвид Макол – президент на Обединения профсъюз на стоманолеярите и Шон Фейн – на Обуединения профсъюз на работниците от автомобилния сектор.
Синдикатът на Макол се противопоставя на политически спорната сделка на японската стоманена група „Нипон стийл корп.“ за поглъщане на американската „Юнайтид стейтс стийл корп.“. Японската оферта предизвика буря от негодование в изборната за Байдън година, който на 10 април заяви за пореден път подкрепата си за американските работници от стоманодобива, които искат по-големи отстъпки при евентуална сделка.
Кишида насърчи американските инвестиции в Япония в ключови технологични сектори като полупроводници, изкуствен интелект и квантови изчисления по време на обяд във Вашингтон на 9 април с бизнес лидери, между които е бил и заместник председателят на „Ай Би Ем“ Гари Кон – бивш главен икономически съветник на бившия щатски президент Доналд Тръмп. На този официален обяд са присъствали и главният изпълнителен директор на „Пфайзер“ Алберт Бурла, шефът на отбранителното звено на „Боинг“ Тед Колбърт и главният изпълнителен директор на „Уестърн диджитъл корп.“ Дейвид Гьокелер.
Светът на знаменитостите на държавната вечеря е бил представен от актьора Робърт де Ниро и от олимпийската медалистка Кристи Ямагучи. От политическия елит са присъствали бившият президент Бил Клинтън и съпругата му Хилъри Клинтън, министърът на финансите Джанет Йелън, председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл и губернаторът на Ню Йорк – Кати Хочул.
Държавната вечеря за Кишида е петата от президентския мандат на Байдън – част от традицията на Белия дом да честват чуждестранни лидери.