Металите поскъпнаха след забраната на нови руски доставки за борсите в Лондон и Чикаго

Металите поскъпнаха след забраната на нови руски доставки за борсите в лондон и Чикаго

Алуминият поскъпна рекордно на Лондонската метална борса (LME) на 15 април в отговор на новите забрани на Великобритания и Съединените щати на доставки на руски метали след полунощ на 12 април – реакция, прогнозирана от двайсетина търговци от бранша. Рестрикциите се отнасят за ключовите промишлени суровини – алуминий, никел и промишлена мед и целта им е да орежат приходите за военната машина на Кремъл. Те обаче едва ли ще спрат руските продажби и по-скоро ще внесат значителна несигурност на суровинните пазари, които вече са преобразени след руската инвазия в Украйна.

Алуминият скочи с 9.4% – най-мощно от въвеждането на контрактите през 1987-а, до най-високата котировка от юни 2022-а, а никелът се повиши с 8.8%, но впоследствие печалбите бяха почти заличени. Поведението на промишлената мед, която е по-ликвидна и чието движение е под влиянието на глобалната икономика през последните седмици, беше по-обрано.

Незабавната пазарна реакция е подхранена от безпокойството, че санкциите ще орежат руските метални потоци за западните пазари, по оценка на пазарни анализатори. Русия е важен производител на метали с 6% дял от световното предлагане на никел, 5% на алуминий и 4% на мед. И новите рестрикции спират доставките и на трите суровини за LME, където се формират референтните цени, както и за борсата в Чикаго CME. Досега металите не бяха включени в забранителния списък на Запада.

Моментът на въвеждане на санкциите – точно преди откриването на годишната конференция на световния меден сектор CESCO Week в Чили, предизвика оживени дискусии в самолетните салони бизнес-класа и на опшаките за паспортни проверки между отправилите се за форума в Сантяго бизнесмени от бранша, открит на 15 април. Събитието предлага уникални пазарни проучвания и дава възможност на участниците да създават ценни контакти с корпоративните лидери от сектора и професионални мрежи в бизнес-среда. В Лондон пък, където е седалището на LME, много търговци са се били залепили за мониторите още в нощните часове на 14 април.

Играчите на металните пазари са закалени срещу необуздани движения и дълги уикенди след периодите, белязани от цените трусове на никела, които почти разрушиха LME през март 2022-а (бел. ред. – тогава котировките на суровината скочиха рязко заради засиленото търсене на контракти от продавачи “на късо”, които искаха да закрият позициите си, за да покрият загубите). Както и след хаоса, предизвикан от санкциите срещу “Русал интърнешънъл”, през 2018-а. След драмата с никела LME въведе дневни лимити, предотвратяващи по-висок от 12-процентен дневен ръст за цените на медта и алуминия и 15% за никела.

Някои търговци и мениджъри от бранша твърдят, че новите рестрикции едва ли ще имат драматичен ефект, подобен на горните две събития. Двата руски метални гиганта “Норилск никел” и “Русал” са далеч по-малко вплетени в западната финансова система отколкото бяха преди войната и секторът е използвал последните две години да се подготви за вероятни санкции. Освен това мерките не засягат физическата търговия на металите извън складовата система на LME, което ще смекчи ценовото влияние – мнение, около което се обединяват анализатори на “Ситигруп”.

Ескалацията на враждебните действия в Близкия изток също би могла да предизвика колебания в металните котировки, които се повишиха през тази година в очакване Федералният резерв да ореже лихвените проценти и заради признаците за възстановяване на глобалния промишлен сектор.

Повечето пазарни наблюдатели са почти убедени, че резултатът от ограниченията ще е по-голям метален поток към Китай. “Русал” е получил почти 25% от миналогодишните си приходи от азиатския колос срещу 8% през 2022-а, а продажбите за Европа и САЩ са намалели. Акциите на компанията на борсата в Хонконг загубиха почти 6% от пазарната си оценка на 15 април.

Съществуват обаче и сериозни опасения от наплив на стари количества руски метали, чиито доставки са разрешени, които ще направят дъмпинг на LME. На 13 април лондонското метално тържище потвърди, че доставките на произведения преди тази дата руски метал може да продължат, въпреки че борсата ще изисква доказателства, че постъпващите количества не са в нарушение на санкциите и ще одобрява пратките една по една. А това буди тревога, че цените на LME ще са дефакто цени на старите руски метали.

Руските суровини вече имат 91% дял от складовите запаси на алуминий на борсата в края на март, 62% от медните и 36% от никеловите наличности. Търговците очакват вълна от доставки на метали от Русия, които досега са били извън системата на LME и които сега биха могли да се насочат към борсата заради опасенията на собствениците им от евентуални бъдещи санкции. По оценка на експерти, на пазара на алуминий количествата метал извън системата на LME са в диапазона от стотици хиляди до един милион тона. Което може да предизвика дебат дали руските метали не трябва да бъдат забранени изобщо, за да се съхрани ролята на LME като център за формиране на базовите оценки.

В своето изявление от 13 април английското тържище призна възможността от несигурност, произтичаща от санкциите, в аспект на “сравнително големи доставки” на руски метали, които биха могли да натиснат надолу цените за незабавна доставка (спот) по отношение на котировките на форурдните контракти – ситуация, известна в средите на експертите като “контанго”, която като цяло е показател за добре снабден пазар. Тези разлики за промишлената мед, алуминия и никела вече са на широки в исторически план равнища, отчасти заради растящия дял на руските суровини на борсата, с които само ограничен пул потребители, търговци и брокери имат желание да работят.

Ръководството на LME обмисляше да забрани достъпа на руски метали още през 2022-а, но тогава се отказа с мотив, че те все още се търсят на физическия пазар. На 13 април борсата обеща да преразгледа позицията си, но подчерта, че търговците са продължили да теглят алуминий от борсовите складове през януари, февруари и март.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст