Севлиевската фирма „ЕМКА“ АД отчита свиване на нетните приходи от продажби и печалбата през първото тримесечие на тази година. Заедно с това от компанията съобщават за лек спад и на разходите за суровини, енергия, външни услуги и персонал.
В края на март продажбите на фирмата от Севлиево са на обща стойност 37.66 млн. лева при 39.83 млн. лева година по-рано. Общите приходи между януари и март са за 38.30 млн. лева в сравнение с 40.55 млн. лева за същия период на миналата година. Основен принос имат паричните постъпления от износ на продукция – общо 26.49 млн. лева, които над два пъти надвишават продажбите в България.
Същевременно
разходите на „ЕМКА“ намаляват към края на март до 35.71 млн. лева
от 36.26 млн. лева година по-рано.
Числата в счетоводния баланс на производителят на изолирани и намотъчни проводници от Севлиево показват спад на разходите за материали, които са на стойност 30.92 млн. лева. За персонала (заплати и осигуровки) са похарчени 2.06 млн. лева при 2.17 млн. лева преди година.
„ЕМКА“ приключи първото тримесечие с нетна печалба от 2.58 млн. лева
при 4.29 млн. лева за същия период на миналата година.
От фирмата информираха, че в началото на тази година проектът й „Енергийно обновяване на производствена сграда, с който кандидатства за финансиране с европейски средства, е одобрен и през 2024-а предстои да започне неговото изпълнение.
От „ЕМКА“ обаче съобщават и за спряна инсталация за производство на гранулат в завода. Това се прави за оптимизиране на технологиячния процес и порад и трудната поддръжка на това съоръжение. Вече необходимите количества изолационни и шлангови гранулати ще се доставят от други производители.
Секторният риск
за “ЕМКА” е свързан с развитието на отрасъла “Електротехническа проомишленост”, в който предприятието работи. Той се характеризира със сложност на производствените технологии и висок темп на технологични промени.
През последните години “ЕМКА” пази позициите си на водещ производител на кабели и проводници, като продължава да разработва нови продукти и да залага на съвременно технологично оборудване на производството.
Обемът на приходите и продажбите зависят от цената на основните материали – мад и ПВЦ, които са борсови стоки.
„ЕМКА“ има задължения по обслужване на кредити в банки, задължения към доставчици и по предоставени аванси, а краткосрочните вземания са по извършени продажби. Фирмата обаче запазва възможностите си за събиране на вземанията и за обслужване на текущите залъжения.
Акционерният капитал е разпределен между “Индустриален капитал холдинг”, който е с дял от 33.12%, “КЕМП” АД е с 37.37%, а ЗУПФ “Алианц България” – с 6.93% от книжата с право на глас. Останалите книжа се държат от по-малки инвеститори.
От началото на годината акциите на „ЕМКА“, които се търгуват на “Българска фондова борса”, лъкатушат по ценовата стълбица, но все в посока нагоре. Те се увеличават от 2 лева през януари до 2.06 лева в момента. Вероятно е котировките да растат, тъй като фирмата обяви, че се планира разпределение на 3 654 690.69 лева като дивидент за акционерите или по 0.0842105 лева на акция.