Заради нова информация Жечо Станков не внася доклада за “Боташ”

Боташ, Жечо Станков

Заседанието на парламента започна с негодуванието на “БСП за България” и на “Възраждане” защо в дневния ред няма точка, която да предвижда гласуването на доклада на временната комисия по повод Споразумението между “Булгаргаз” ЕАД и турската държавна енергийна компания “Боташ”, подписано на 3 януари 2023 г. в София.

Борислав Гуцанов от “БСП за България” настоя председателя на временната комисия – Жечо Станков от ГЕРБ-СДС да внесе доклада за разглеждане. Той призна, че започва да си мисли, че има скрити подбуди това да не се прави, още повече че по думите му в комисията всички партии единодушно приели доклада. Той предупреди, че от неговата парламента група ще оповестят целия доклад публично пред медиите и ще го внесат и в ДАНС, и в прокуратурата.

Йордан Тодоров от “Възраждане” посочи, че е важно този доклад да не бъде покриван, защото става въпрос за злоупотреби с много пари.

От своя страна Жечо Станков отговори на упреците с думите, че от ГЕРБ имат най-малък интерес този доклад да не влиза в зала. Той благодари на членовете на комисията, с които заедно провели седем заседания, три от които били изслушвания, продължили четири часа. След това изрази учудването си защо те се възмущават, че не е внесъл доклада, при положение, че ги е информирал, че има новопостъпена информация с гриф “секретно” и им е осигурил възможност да се запознаят с нея.

След това той упрекна един от най-критично изказалите се преди това депутати срещу невнесения доклад, а именно Мартин Димитров от “Продължаваме промяната” – “Демократична България”, че именно неговата парламентарна група е продължила да плаща на режима на Путин за капацитет на газа – дори и след като газът е бил спрян.

Вътре са констатирани всичките ви тъмни сделки и посредници за газа, защото комисията разглежда не само договора с “Боташ”, а и всички двугодишни сделки, сключени за газа. Така че искам да бъдете спокоен, всичко ще бъде изкарано на показ“, увери Жечо Станков. Той добави, че след като членовете на комисията се запознаят с новата информация, те ще имат правото да я изпратят на когото си преценят.

Радослав Рибарски от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” обърна внимание, е първо комисията е била създадена за срок от един месец, после той е бил удължен с три месеца, заради което, ако е постъпила нова информация, следва да се сформира нова комисия или да има ново изслушване.

Росен Желязков сложи край на дебатите, подчертавайки, че все още срокът на комисията не е приключил и че едва когато докладът бъде внесен, тогава ще има и какво да дискутират.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст