Иран е изнасял по-големи количества суров ретрол от която и да било от последните шест години – постижение, подкрепило с 35 млрд. щ. долара националната икономика – въпреки че западните държави обсъждат нови санкции в отговор на атаката срещу Израел в нощта на 13 срещу 14 април. Техеран е продавал средно по 1.56 млн. барела дневно през първите три месеца на годината – най-високата стойност от третото тримесечие на 2018-а, като почти цялото коичество е отивало в Китай, показват данни на фирмата за анализи Vortexa https://www.vortexa.com/
Успешният ирански износ на черно злато показва трудностите, с които се сблъскват Съединените щати и Европейският съюз докато търсят начини да засилят натиска върху ислямската република след обстрела на Израел.
“Иранците са майстори в заобикалянето на санкциите”, коментира Фернандо Ферейра – шеф на отдела за геополитически риск в американската фирма за независим анализ на енергийния пазар, политика и геополитика Rapidan Energy Group. Ферейра допълва, че “ако администрацията на Джо Байдън наистина иска да окаже натиск, трябва да прехвърли акцента върху Китай”.
Вашингтон и Брюксел подготвят нови санкции срещу Техеран, отчасти за да разубедят Тел Авив да отговори на иранската атака и да ескалира конфликта. Американският министър на финансите Джанет Йелън призна през седмицата, че Иран “определено” продължава да изнася петрола си и че “има какво още да се направи”, за да се ограничи търговията. Анализатори обаче посочват, че Белият дом не иска да задейства стриктно санкционния режим на “максимален натиск”, въведен през 2018-а от тогавашния президент Доналд Тръмп. Прчината – да не се внесе допълнителен елемент, задушаващ глобалното предлагане на черно злато в изборната година за Съединените щати.
Иранската информационна агенция Tasnim съобщи на 17 април, че местният петролен сектор е открил начини за заобикаляне на санкциите и че след като най-едрият клиент е Китай, износът е защитен в голяма степен от западния натиск.
Атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023-а помогна за повишаването на петролните котировки над 90 щ. долара за барел сорт”Брент”, но цените се понижиха след иранския обстрел в края на миналата седмица защото търговците решиха, че доставките от Близкия изток няма да пострадат. В 17.05 ч. българско време на 18 април фючърсните контракти на “Брент” за доставка през юни се търгуваха за 87.20 щ. долара за барел.
Армен Азизиан – старши анализатор и специалист по санкциите във Vortexa подчертава, че напоследък Съединените щати са започнали да наказват отделни танкери, за които подозират, че транспортират ирански суров петрол – два плавателни съда са били санкционирани през февруари и други 13 – през април. Въздействието върху износа обаче засега е минимален.
“Иранците са много изобретателни в откриването на пропуски”, посочва Азизиан. И допълва, че “сега са започнали да мамят системата за проследяване на кораби (AIS) като заблеждават, че са на едно място, а в действителност са на съвсем друго, което затруднява да бъде открито какво точно правят”. Азизиан твърди, че големината на флота, използван от Иран за транспортирането на черно злато се е увеличила с 20% през последната година – до 253 плавателни съда и че броят на сепуртанкерите, превозващи до 2 млн. барела се е удвоил от 2021-а насам.
По информация на Kpler – фирмата, която следи придвижването на танкерите в световния океан, информира, че на практика целият петрол, който Техеран е продал през тази година, е отишъл в Китай. Така че агресивното задействане на спазването на санкциите може да дестабилизира не само пазара на суровината, но и отношенията между Вашингтон и Пекин. Иранският петрол има около 10% дял в китайския внос на горивото, но той не се реработва от държавните петролни и газови компании, а от по-малки частни рафинерии.
Иранският министър на петрола Джавад Овджи се похвали през март, че износът на черно злато е вкарал в държавната хазна над 35 млрд. щ. долара през миналата година. И че макар враговете на Иран да искат да спрат този експорт, иранските производители могат да изнасят суровината където си поискат, при това с минимален отбив.
Растящият петролен добив на суров петрол от шисти в Съединените щати направи страната най-едрият световен производител и до известна степен помага за постигането на баланс между търсенето и предлагането в световен план. На 17 април американците върнаха обратно петролните санкции срещу Венецуела след като констатираха, че президентът Николас Мадуро не изпълнява поетия ангажимент да проведе честни избори и да осигури равностойно участие на опозицията в тях. Администрацията на Байдън е готова също да деблокира черно злато от Стратегическия петролен резерв, което вече направи когато преди година цените скочиха рязко – мялка, която е готова да приложи отново, ако евентуална криза качи прекалено цените на бензина в изборната година.
Натискът за рестрикции на иранските петролни продажби от страна на републиканците върху Белия дом обаче расте, успоредно с предпазливия подход към прилагането на съществуващите мерки. Така че най-интересното на пазара на надцакване със санкции тепърва предстои.