Острата позиция на Митов за Русия ли предизвика атаките срещу назначението му

Даниел Митов

Една искана рокада от служебния премиер Димитър Главчев, само седмица след като седна на стола, разбуни духовете на една позатихнала тема. Външно министерство отново се оказа в центъра на събитията като твърдо държавният глава Румен Радев и опозицията се противопоставиха на желана смяна.

Дали под команда на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, или не, Главчев предложи на стола на външен министър да седне заместник-председателят на партията Даниел Митов. Служебният премиер изложи като мотив за исканата рокада необходимостта от навременна и отговорна координация и комуникация между членовете на кабинета, и със съюзниците и партньорите.

Даниел Митов и позициите му за Русия накараха часовника да тик-така

Даниел Митов е известен със своите твърди позиции срещу Русия по повод анексирането на Крим, последвалите европейски санкции и нарастващото влияние на Москва в конфликта в Сирия. Той многократно е защитавал като приоритет за България членството ѝ в Европейския съюз и НАТО.

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС всъщност е първият български външен министър от Царство България насам, който си позволи да се противопостави остро и категорично на Русия. Точно заради това, той дълго време беше разкарван по съдилища, които в крайна сметка не успяха да докажат вината му.

Опитаха ли се тогава да угодят на чужда държава – опитват ли се и сега

Днес името на Митов отново е на дневен ред. Настояването затова той да заеме поста външен министър дотолкова разгневи опозицията в лицето на “Възраждане, “Има такъв народ” и БСП, че те дори хукнаха да събират подписи за вот на недоверие, въпреки че сами знаят, че той е недопустим в тази ситуация.

Исканата рокада във външно министерство не се хареса и на държавния глава Румен Радев. Той даде ясен знак, че не одобрява предложеното име и със сигурност нямало да подпише указа за освобождаване на Стефан Димитров поне до петък, 19 април.

Интересното е, че президентът не одобри Митов, но пък остави вратата отворена за смяната на земеделския министър Кирил Вътев с Георги Тахов, който е сочен за близък до него.

Опозицията и държавният глава, сякаш наговорили се, един след друг заявиха, че не одобряват Даниел Митов да бъде новият министър на външните работи, защото бил партийно лице.

Само той ли през годините обаче е дотолкова партийно изявен, че да не може да стане министър?

Той (бел. ред. Димитър Главчев) има правото да настоява, аз имам правото да имам все пак някаква отговорност за запазване на някакво политическо благоприличие в този кабинет. Досега в мой служебен кабинет не съм назначавал заместник- председател на политическа партия. Имаме множество прекрасни дипломати с качества да бъдат министри, така че винаги може да се намери достоен външен министър“, каза Радев.

Трябва да има отрезвяване на политическата класа. Помня ярките политически лица в кабинетите на Радев, но може би той има къса памет. Сред тях Янаки Стоилов, Крум Зарков, Весела Лечева. Цялото БСП се изсипваше в служебното правителство на Радев и той казваше, че то било неутрално”, отговори му обаче днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Все още часовникът тик-така и не е ясно какъв ще е изходът от този юридически хаос. Едно обаче е сигурно – всички чакат решението на президента Румен Радев, който трябва да подпише указа за освобождаването или назначаването на външния министър.

Или пък не, защото с новите Конституционни промени по отношение на служебните кабинети, държавният глава няма упоменат срок, в който да вземе подобно решение, а и не е задължен изобщо да го прави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст