Прокуратурата иска по-дълъг арест при смърт на пътя

Шумен - катастрофа - Жечко Кюркчиев

Удължаване максималния срок на тежките мерки за неотклонение и задължително отнемане на свидетелството за управление в случаите на причинена смърт по непредпазливост на пътя предлага държавното обвинение. Изготвеният от Софийска градска прокуратура проект за промени засяга Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекси, както и Наредбата за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица. Предложенията са мотивирани с множеството фатални инциденти на пътя, предизвикани от пияни или дрогирани шофьори.

Максималният срок на най-тежките мерки за неотклонение – задържане под стража и домашен арест, при непредпазливи престъпления, сега е два месеца. Прокуратурата иска той да скочи до 8 месеца, какъвто е срокът на действието им при тежките престъпления, за които е предвидено наказание повече от 5 години лишаване от свобода. Това нарастване ще се отнася обаче само при пътни произшествия с причинена смърт и изключително висока степен на обществена опасност. В тези случаи задължително да се прилага и мярка за процесуална принуда „временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство“.

Друго тяхно предложение е да се даде възможност за незабавно изземване на образци за тестване на употребата на алкохол и наркотици от шофьори. Идеята е да се преодолеят отказите на водачите да откажат тестване, което да бъде балансирано с последващ съдебен контрол. Прокуратурата иска още да получи възможност за събиране на трафични данни от мобилните оператори за всички престъпления с причинена смърт, включително и тези, извършени по непредпазливост. Промените в наредбата за вещите лица предвиждат въвеждането на критерии за срочност за изготвяне на експертизи и мерки, които да подпомогнат ефективната работа на вещите лица, на които са възложени експертизи чрез избягване пренатоварването им и увеличаване на експертите.

Становище по предложенията са представили вече от МВР, а Министерство на правосъдието е съдействало за събирането на позиции на други институции. От прокуратурата се ангажират с организиране на кръгла маса по предложенията, в която да участват всички заинтересованите институции, включително и представители на законодателната власт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст