Световният ден на книгата и авторското право води началото си от испанския писател Висенте Клавел Андрес. През 1922 г. той предложил идеята за отдаване на почит на сънародника си Мигел де Сервантес.
Първото честване се случва на 7 октомври, рождения ден на Сервантес, но е преместено на 23 април, датата на смъртта му през 1930 г. През 1995 г.
Генералната конференция на ЮНЕСКО решава да отдаде почит на авторите и книгите по целия свят като начин да насърчи всеки да има достъп до книги. Изборът на 23 април изглежда логичен – освен че е датата на смъртта на Сервантес, това е и датата, на която умират Уилям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега, наред с други видни автори. Освен това няколко изтъкнати писатели са родени на 23 април , което го прави символична дата в световната литература.

Всяка година от 2001 г. един град по света се избира за Световна столица на книгата на ЮНЕСКО за една година. Избраният град трябва да провежда дейности през цялата година, за да насърчава културата на четенето и да разпространява нейните ценности сред хората от всички възрасти и социални групи, както в страната, така и извън нея. Инициативата беше предложена от Испания през 2001 година, като първата столица на книгата беше Мадрид, последвана от Александрия, а след това и Ню Делхи.

Четете още на : Още 15 дни до края на националното априлско състезание на „Книговище“ (banker.bg)
и на : Световен ден на книгата и авторското право – Уикипедия (wikipedia.org)